Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Konsolidacja finansów publicznych w 2015 roku
finanse publiczne google.pl

Czarnogóra: Konsolidacja finansów publicznych w 2015 roku

Rząd Czarnogóry przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2015. Głównym celem polityki budżetowej na nadchodzący rok jest konsolidacja finansów publicznych poprzez zwiększenie stopnia poboru podatków, zmniejszenie nieproduktywnej konsumpcji i zniwelowanie deficytu strukturalnego. Istotna jest również restrukturyzacja budżetu, co umożliwi bardziej dynamiczny wzrost gospodarczy, wzmocnienie konkurencyjności gospodarki i poprawę poziomu życia obywateli.

W celu dalszej konsolidacji finansów publicznych przewidziane jest zachowanie bieżących wydatków i płac na poziomie z roku 2014, przy jednoczesnym odmrożeniu emerytur. Nowe zadłużenia będą dopuszczalne tylko w wypadku restrukturyzacji istniejących już zadłużeń lub w celu finansowania projektów kapitałowych.

- Musimy skierować popyt Czarnogórców na projekty bezpośrednio związane ze wzrostem gospodarczym w naszym kraju. Ponadto planujemy rozpoczęcie prac nad autostradą Bar-Boljare – skomentował Premier Czarnogóry, Milo Đukanović.

- Rząd skupi się na inicjowaniu nowych inwestycji i tworzeniu nowych miejsc pracy, mając na uwadze stabilność finansów publicznych – dodał Đukanović.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE