Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Konsumenci chętniej zwiększają wydatki niż oszczędności

Czarnogóra: Konsumenci chętniej zwiększają wydatki niż oszczędności

Jak podał MONSTAT (Czarnogórski Urząd Statystyczny) wartość sprzedaży detalicznej we wrześniu 2012 r. była wyższa o 4,4% rok do roku w cenach bieżących i o 3,1% w cenach stałych. Natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca wartość sprzedaży detalicznej w cenach bieżących zmniejszyła się o 10,6%, a w cenach stałych o 9,9% w porównaniu z sierpniem. Trzeba jednak pamiętać, że wyjątkowo dobre wyniki sprzedaży detalicznej z sierpnia spowodowane były lepszym od oczekiwań sezonem turystycznym.

Dane jednoznacznie wskazują jednak, że mimo utrzymującego się w Europie kryzysu Czarnogórcy chętnie wydają pieniądze, natomiast nie są specjalnie skłonni oszczędzaniu. Tezę tę potwierdza niedawno opublikowany Barometr Oszczędności, przygotowywany przez IMAS International  dla  Erste Group, który w tym roku po raz pierwszy uwzględnił Czarnogórę. Raport, obejmujący w sumie 12 państw Europy Środkowo – Wschodniej pokazuje, że kraj ten jest niechlubnym liderem jeżeli chodzi o ilość osób, które nie odkładają żadnych pieniędzy, a często wydają więcej niż planują. W raporcie zaznaczono także, że Czarnogórcy  najchętniej ze wszystkich przepytywanych nacji zadłużali się w celu sfinansowania bieżących potrzeb – w tym kupna odzieży i obuwia czy na podróże.

Jak pokazuje badanie najwięcej odkładają Niemcy (178 EUR miesięcznie), Austriacy (164 EUR), Polacy (90 EUR), Słowacy (83 EUR) i Czesi (78 EUR). Raport ujawnia też  przepaść pomiędzy krajami, jeżeli chodzi o poziom oszczędności – Serbowie, Chorwaci, Czarnogórcy, Węgrzy, Rumuni i Ukraińcy są w stanie odłożyć miesięcznie kwotę nieprzekraczającą 50 EUR.

Większość z ankietowanych w badaniu osób deklaruje, że oszczędza aby uzyskać zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę lub mieć więcej pieniędzy  na emeryturze. Popularnym celem oszczędzania jest też remont lub zakup domu i mieszkania.

 

Źródło: vijesti.me, portalanalitika.me, monstat.org, presspublica.pl

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE