Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kontrole Inspekcji mają działać prewencyjnie
crna gora skyscrapercity.com

Czarnogóra: Kontrole Inspekcji mają działać prewencyjnie

Zwiększone kontrole inspektorów, prace budowlane w sezonie oraz długie procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę są głównymi problemami hotelarzy skupionych w Czarnogórskim Towarzystwie Turystycznym (CTU). Przedstawiciele Sztabu ds. Kontroli Sezonu Turystycznego spotkali się z nimi, by dać możliwość otrzymania odpowiedzi na pytania dotyczące planowanych kontroli.
Spotkania są ważne dla wszystkich podmiotów turystycznych, dlatego po zebraniu zorganizowanym dla agencji turystycznych odbyło kolejne, dla hotelarzy. Miało dać możliwość zadania pytań związanych ze zwiększoną kontrolą inspekcji, która rozpoczęła się 1 maja br. Oczekuje się, że kontrole będą działały zapobiegawczo i edukacyjnie, a także że za mniejsze wykroczenia inspektorzy będą ustalali termin usunięcia nieprawidłowości. Ma to zachęcić do dyscypliny w wypełnianiu prawnie określonych obowiązków – ogłosił prezes CTU, Žarko Radulović.

– Największe zainteresowanie na spotkaniu wywołało pytanie o wydawanie rachunków, kiedy gość płaci gotówką, kartą lub gdy życzy sobie by usługa, z której korzysta była dopisana do rachunku hotelowego, a także w przypadku większych grup, organizowania wesel, bankietów, kongresów – poinformowała agencja Mina Biznis. Aktualne przepisy nie dają wielu możliwości dla rozwiązań, które byłyby korzystne dla hotelarzy i wymuszają wydawanie paragonu po każdej usłudze.
– Obiekty, które nie mają zezwoleń na pracę i te, które nie wydają rachunków będą zamykane – powiedziała koordynator Sztabu ds. Kontroli Sezonu Turystycznego, Svetlana Šljivančanin.

Zwiększone kontrole będą miały również miejsce na kąpieliskach, które od tego roku zobowiązane są wydawać rachunki za usługi związane ze sprzętem plażowym.
– Inspektorzy są zdecydowani na konfrontację z nielegalnym obrotem produktów na plażach, a także wątpliwym pod względem sanitarno-higienicznym jedzeniem sprzedawanym przez obywateli – ogłoszono na spotkaniu.

Wykonywanie prac budowlanych w sezonie jest jednym z głównych zastrzeżeń uczestników spotkania, a szczególnie decyzja o ich wydłużeniu do 1 czerwca. – Prace budowlane wykonywane są także nocą co prowadzi do odwoływania rezerwacji i opuszczania hoteli bez jakichkolwiek odszkodowań ze strony inwestorów, którzy kwestionują trwałość obiektów w ich sąsiedztwie.

Na spotkaniu mówiono także o procedurach otrzymywania zezwoleń na pracę i pobyt, które trwając długo, tworzą dodatkowe koszty oraz problemy dla hotelarzy. Potrzebne jest przyspieszenie postępowania w sprawie otrzymywania zezwoleń. Biorąc pod uwagę fakt, że przepisy są jasne, a wymaga się potrzebnych zezwoleń przed podpisaniem umowy o pracę, na spotkaniu powiedziano o rozpatrywaniu możliwości by od momentu złożenia wniosku do otrzymania decyzji ważne było tymczasowe pozwolenie, które pokazałoby Inspekcji, że obcokrajowcy rozpoczęli procedurę, a także że czekają na niezbędne dokumenty.

Źródło: montenegro.travel

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE