Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogóra: Koszty pochówku najwyższe na Bałkanach Zachodnich
Čepurci - vijesti.me

Czarnogóra: Koszty pochówku najwyższe na Bałkanach Zachodnich

Ciekawe wnioski nasuwają się po lekturze raportu porównującego koszty usług pogrzebowych w krajach bałkańskich opracowanego przez Anadolu Agency. Wynika z niego, że „ostatnia podróż”  najmniej wyniesie mieszkańców Bośni i Hercegowiny, gdzie średnie koszty pogrzebu wraz ze wszystkimi opłatami wynoszą 550 EUR, a wariant najekonomiczniejszy zaledwie 460 EUR; mieszkańcy Podgoricy za pochowanie zmarłego muszą wysupłać natomiast co najmniej 3 tys. EUR, czyli najwięcej na obszarze Bałkanów Zachodnich – podaje Anadolu Agency.

W Sarajewie koszty pogrzebu wynoszą 700 BAM, natomiast trumny kosztują od 300 do 6 tys.  BAM. Zdaniem Šefika Vatreša, koordynatora kantonalnego przedsiębiorstwa pogrzebowego zarządzającego 9 cmentarzami komunalnymi w stolicy Bośni i Hercegowiny, koszty pogrzebu w Sarajewie wynoszą ok. 1,1 tys. BAM (ok. 550 EUR), ale mogą dosięgnąć nawet 6 tys. BAM; wszystko zależy w największym stopniu od klasy i wielkości trumny. Koszty usługi przedsiębiorstwa pogrzebowego to jedynie 700 BAM i suma ta  nie uległa zmianie od 2001 r. Jeżeli chodzi o pogrzeby w  obrządku muzułmańskim, przygotowanie grobu na cmentarzu komunalnym kosztuje ok. 300 BAM. Samo wykupienie miejsca na cmentarzu w kantonie Sarajewo kosztuje 40 BAM.

Nieznacznie wyższe ceny obowiązują w Serbii, gdzie koszt pochówku wynosi średnio 67,45 tys. RSD (545 EUR). Z tego 230 EUR to koszty samego pogrzebu, a 285 EUR cena dodatkowych usług.  Oczywiście cena zależy także od klasy i wielkości trumny czy urny – ich ceny wahają się od 106 EUR do 1,98 tys. EUR. Do osób, które mających prawo do niższych opłat za pogrzeb należą m. in. emerytowani wojskowi. Niewysokie są też opłaty za miejsce – w Belgradzie roczna opłata za grób wynosi 10 EUR, a w przypadku murowanego nagrobka cena jest zależna od jego wielkości.

Ostatnia podróż nie jest tania także  Chorwacji – na pogrzeb w  Zagrzebiu trzeba przeznaczyć co najmniej 8,5 tys. HRK (1,2 tys. EUR). Cena ta uwzględnia klasyczny pogrzeb z trumną w grobie ziemnym, przygotowanie, przewóz i koszty samego grobu uwzględniające zarówno wykupienie miejsca, jak i wykopanie grobu. W przypadku przygotowania grobu dla osoby, która została skremowana koszty są mniejsze o 200 EUR. Coroczna opłata na za miejsce na cmentarzu kosztuje 15 EUR, a w przypadku  braku opłat przez 10 lat lub więcej zarząd cmentarza ma prawo sprzedać miejsce innej osobie.

Pod względem wysokości opłat pogrzebowych zdecydowanie przoduje Czarnogóra – chociaż górna granica cen trumien w Podgoricy to 400 EUR,  całkowity koszt pogrzebu wynosi co najmniej 3 tys. EUR, jak informuje stołeczne przedsiębiorstwo pogrzebowe w Podgoricy obsługujące dwa miejskie cmentarze (Čepurci i Zagorič). Na cmentarzach komunalnych zmarli są grzebani w grobach ziemnych, ale są tam także stawiane i sprzedawane typowe murowane nagrobki z 2 lub 4 kwaterami. Ponieważ jednak nie ma grobów jednoosobowych, ludzie najczęściej decydują się na dwuosobowe, te natomiast kosztują w najtańszej wersji 2,6 tys. EUR, natomiast usługi to wydatek rzędu co najmniej 400 EUR.

Źródło: vijesti.me

 

 

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE