Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Krajowy rynek wody butelkowanej pozostaje zdominowany przez konkurencję zagraniczną

Czarnogóra: Krajowy rynek wody butelkowanej pozostaje zdominowany przez konkurencję zagraniczną

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Czarnogóra importowała wody mineralne i gazowane z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących oraz wody aromatyzowane i inne napoje bezalkoholowe o łącznej wartości sięgającej blisko 13 mln EUR, wynika z danych Monstat. Z kolei eksport w tym samym okresie wyniósł aż 180 razy mniej, czyli niespełna 70 tys. EUR. Najwięcej wody importuje się z Serbii.

– Czarnogórski rynek wody butelkowanej ciągle pozostaje zdominowany przez zagraniczną konkurencję, mimo że sytuacja wygląda lepiej niż w poprzednich sezonach – powiedział dyrektor fabryki Aqua Monta, Vladan Drašković.

Widzi on konieczność zniwelowania zaistniałych różnic, a metodą ma być zreformowanie działalności w każdym sektorze produkcyjnym. Największym problemem jest mała różnorodność produktów oferowanych przez czarnogórskich wytwórców – zazwyczaj skupiają się tylko na wodzie, podczas gdy koncerny zagraniczne oferują większy wybór różnych napojów, co bardziej przyciąga handlowców oraz właścicieli sklepów i restauracji. Drašković uważa, że do mniejszej popularności wyrobów krajowych przyczynia się konieczność korzystania z usług wielu pośredników, dlatego też sprzedawcy decydują się na zagranicznych producentów. Ponadto podkreśla, że ceny wody wytwarzanej w Czarnogórze są bardzo konkurencyjne, utrzymują się na podobnym poziomie co zagraniczne, ale na pewno nie są wyższe. Fabryki nie mają jednak decydującego wpływu na ostateczną cenę produktu, bo kształtuje się ona pod wpływem sprzedaży detalicznej.

 

Źródła: portalanalitika.me, seebiz.eu

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE