Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ksenija – nowy budynek w Porto Montenegro
budownictwo

Czarnogóra: Ksenija – nowy budynek w Porto Montenegro

Wykopami pod fundamenty rozpoczęła się budowa nowego budynku kompleksu Porto Montenegro, jak dotąd największego mieszkalno-biznesowego obiektu w turystyczno-żeglarskim centrum Czarnogóry. Obiekt, wart 21 mln euro, buduje austriacka firma Strabag, a zakończenie prac planowane jest latem 2015 roku.
Ksenija znajduje się w południowo-wschodniej części kompleksu, w strefie kontaktu z należącym do Tivatu wybrzeża Pine. Budynek, zaprojektowany przez londyńskie studio Reardon Smith Architects oraz firmę MHZ z Paryża, będzie posiadał 48 jedno-, dwu- i trzypokojowych apartamentów, prywatny basen, siłownię dla mieszkańców oraz centralny dziedziniec z kawiarniami i sklepami.
Ceny mieszkań, których sprzedaż rozpoczęła się już w połowie zeszłego roku, wynoszą od 350 tys. euro do nawet 2, 2 mln euro. Rząd Milo Djukanovicia sprzedał w 2006 roku byłą wojskową stocznię Arsenal, na terenie której rozwija się aktualnie Porto Montenegro, kanadyjskiemu miliarderowi, w cenie 3,26 mln euro. Peter Munk zapłacił dodatkowo 15,5 mln euro za program socjalny dla pracowników firmy Arsenal oraz przekazał 5 mln euro darowizny dla miasta Tivat.
Jednym z ważnych elementów budynku Ksenija ma być wieża zegarowa, stworzona na wzór podobnych rozwiązań w starych, nadmorskich kurortach, a która ma stać się pewnego rodzaju bramą-wejściem do całego kompleksu.

Źródło: vijesti.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE