Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra liderem inwestycji turystycznych w Europie
budva-hotelmontenegro.info

Czarnogóra liderem inwestycji turystycznych w Europie

Planowana kwota zakontraktowanych inwestycji w czarnogórską turystykę waha się aktualnie między 2,5 mld i 3 mld euro, powiedział dyrektor Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej, Saša Radović.
Radović informuje, że Czarnogóra według liczby inwestycji w turystykę przeliczoną na jednego mieszkańca kraju zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Jest także liderem w szybkości rozwoju turystyki według Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).
Kraj jest w trakcie realizacji kilku dużych projektów, które są przede wszystkim związane z budową drugiej i trzeciej fazy projektu Porto Montenegro, jak i Porto Novi – ekskluzywnego resortu, które budowany jest na miejscu byłych koszar wojskowych i gdzie powstanie ekskluzywny resort One and Only. Również na Królewskiej Plaży, między Barem, a Budwą budowany jest jeszcze jeden ośrodek, ale największy projekt realizuje się na półwyspie Luštica. W jego ramach budowane jest zupełnie nowe centrum turystyczne z ośmioma cztero- i pięciogwiazdkowymi hotelami.
Radović wskazał, że realizowane są także mniejsze projekty turystyczne – niewielkie hotele i pensjonaty, które finansują mali inwestorzy, a które również są bardzo ważne dla czarnogórskiej turystyki.
Dyrektor NTOCG nadchodzący sezon określił jako wyzwanie. Jak wyjaśnił, w pierwszych czterech miesiącach tego roku, liczba przyjazdów i zrealizowanych noclegów wzrosła o 6%. Kryzys na Ukrainie zmienił jednak częściowo sytuację społeczną w Rosji. Dodatkowo katastrofalne powodzie w regionie mogą być okolicznością obciążającą kraj w tym roku.
W zeszłym roku Czarnogórę odwiedziło 350 000 gości z Serbii, dla których Czarnogóra wciąż jest ulubioną destynacją turystyczną, przed Grecją, Turcją i Chorwacją. 10% ogólnych turystów stanowili goście krajowi.
Mówiąc o długoterminowych planach, Radović powiedział, że liczba miejsc noclegowych wynosi obecnie 40 000, a celem jest by do 2020 roku ich liczba osiągnęła poziom blisko 100 000.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE