Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Lista firm z zablokowanymi kontami wydłuża się

Czarnogóra: Lista firm z zablokowanymi kontami wydłuża się

Liczba spółek, których konta zostały zablokowane z końcem sierpnia wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem z 2274 do 2288 – wynika z najnowszych danych Centralnego Banku Czarnogóry. W pierwszej dziesiątce listy wciąż utrzymują się te same przedsiębiorstwa. Głównym kryterium powodującym umieszczenie na liście jest zadłużenie w wysokości przynajmniej 10 tys. EUR przez nieprzerwany okres ponad jednego miesiąca.

Wśród najbardziej zadłużonych firm znajdują się m.in. Zavala Invest (dług ponad 33 mln EUR), Vektra Montenegro (ponad 23 mln EUR) czy Slobšar i Cok (niespełna 7 mln EUR). Niektórym przedsiębiorstwom udało się zmniejszyć wysokość długu (np. Slobšar i Cok o ponad milion), lecz częste jest i jego zwiększanie (np. Zavala Invest o 1,1 mln EUR).

Opublikowanie listy zablokowanych spółek popiera wiceprezes Związku Pracodawców, Dragiša Boričić, który dziwi się jednak, że do wiadomości podaje się tylko nieco ponad dwa tysiące dłużników, a nie wszystkich. Według niego podobne publikacje mogą przyczynić się do zwiększenia płynności w gospodarce.

Obecnie w Czarnogórze zablokowanych jest ponad 15 tys. firm.

 

Z kompletną listą dłużników można zapoznać się tutaj.

 

Źródła: vijesti.me, antenam.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE