Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: „Lokalny wampir” na otwarciu Mojkovackiej Jesieni Filmowej

Czarnogóra: „Lokalny wampir” na otwarciu Mojkovackiej Jesieni Filmowej

Projekcją czarnogórskiego obrazu „Lokalny wampir” w reżyserii Branka Baleticia 19 września oficjalnie rozpoczęła się 36. Mojkovacka Jesień Filmowa – festiwal aktorów wywodzących się w tego samego terytorium językowego.

Dunajski flisak i legenda o rumuńskich wieśniakach i pewnej cerkiewce z filmu „Jeśli ziarno nie umrze” Sinišy Dragina będzie z kolei ostatnim filmem, jaki zobaczy mojkovacka publiczność tej Jesieni, w sobotę wieczorem, przed pokazem sztucznych ogni i rozdaniem nagród. W międzyczasie, w sali kinowej Centrum Kultury „Nenad Rakočević”, które jest organizatorem festiwalu, swoje pięć minut będzie miało jeszcze pięć filmów z krajów byłej Jugosławii: „Nieprzyjaciel” Dejana Zečevicia, „Ostatni rozdział” Nemanji Bečanovicia, „Punk’s not dead” Vladimira Blaževskiego, „Jak okradli mnie Niemcy” Miloša Radivojevicia i „Białe lwy” Lazara Ristovskiego.

Dyrektor Centrum Kultury, Rodoljub Ćorić, jest przekonany, że tegoroczny festiwal, który otworzy minister sprawiedliwości Duško Marković, powróci do czasów swojej świetności, kiedy w Mojkovacu gościli: Pavle Vujisić, Bata Živojinović, Veljko Mandić, Faruk Begoli, Ljubiša Samardžić i wiele innych znanych nazwisk z Bałkanów.

– Teraz są inne czasy, status filmu nie jest już taki jak kiedyś, kina znikają. Na przekór tym tendencjom, naszym celem jest przywrócenie Mojkovackiej Jesieni jej dawnego blasku. W walce tej mamy po swojej stronie naprawdę wspaniałą publiczność – powiedział Ćorić.

Według niego w tym momencie najważniejsze jest, aby na festiwal znów zaczęli się zjeżdżać aktorzy. Swój udział potwierdzili już między innymi Lazar Ristovski, Vuk Krstić, Ljubomir Bandović i Svetozar Cvetković.

Gwiazdą 36. Mojkovackiej Jesieni Filmowej będzie także… przewodnicząca jury. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadnie w udziale Mirze Banjac. Zeszłoroczna zdobywczyni nagrody za najlepszą rolę żeńską, razem z reżyserem Milošem Pušonjiciem i dziennikarzem gazety „Mojkovačke Novine”, Predragiem Smoloviciem, decydować będzie o tym, kto zostanie nagrodzony w tym roku.

Organizatorzy zaplanowali dla publiczności i gości wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. okrągły stół o produkcji filmowej w Czarnogórze i krajach regionu oraz wycieczkę do Žabljaku…

 

Tekst: pobjeda.co.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE