Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Lotnisko w Tivacie obsłużyło w tym roku już prawie pięć tysięcy samolotów
Montenegro Airlines

Czarnogóra: Lotnisko w Tivacie obsłużyło w tym roku już prawie pięć tysięcy samolotów

Przez dziesięć miesięcy bieżącego roku, na lotnisku w Tivacie, obsłużono 4907 samolotów i 833 121 podróżnych. – W porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku, kiedy zarejestrowano 4343 samoloty i 694 880 podróżnych, liczba samolotów zwiększyła się o 13%, a liczba gości o 19,9%. 84% łącznego, zrealizowanego przez lotnisko ruchu powietrznego, zostało wykonane w okresie maj-wrzesień, ogłosił dyrektor lotniska w Tivacie, Ranko Bošković.
Podczas sezonu letniego uzyskane zostały dwa rekordy. W czerwcu, pierwszy raz w sześćdziesięcioletniej historii lotniska, w jednym miesiącu obsłużono ponad 1000 samolotów. W sierpniu natomiast, zarejestrowano 203 498 przyjeżdżających i wyjeżdżających podróżnych, co daje największy miesięczny ruch w historii lotniska w Tivacie. Rekordowy miesiąc przyniósł dzienną średnią wynoszącą 36 samolotów i 6564 podróżnych. Najbardziej pracowitym pod względem frekwencji dniem, okazał się być 10 sierpnia, kiedy to przez budynek lotniska przewinęło się 11 053 podróżnych.
Zeszły i obecny rok pokazały istotny wzrost ruchu powietrznego w czerwcu i wrześniu, a nasilenie odnotowano również w trzymiesięcznym szczycie sezonu turystycznego. W czerwcu, lipcu i sierpniu zrealizowano łączny ruch na poziomie 537 260 podróżnych, co daje 24% więcej niż w tym samym czasie w 2012 roku. Obsługa i przyjęcie 3002 samolotów przyniosły dodatkowy wzrost o 18,8% w porównaniu z ubiegłym latem.
– Przedstawione rezultaty mówią same za siebie. Musimy pracować nad przepustowością lotniska. Rozpisano już przetarg na projekt nowego budynku terminala, a do końca listopada ma zostać rozpisany przetarg na odbudowę i rozbudowę obszaru manewrowego na lotnisku, ogłosił dyrektor Bošković.
Tivat był w tym roku powiązany z 23 destynacjami, a z usług lotniska korzystało 25 linii lotniczych. Połączenia odbywały się między innymi do Londynu, Brukseli, Paryża, Neapolu czy Oslo.

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE