Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Lukratywny kontrakt portu w Barze

Czarnogóra: Lukratywny kontrakt portu w Barze

W czwartek przedstawiciele portu w Barze, włoskiej firmy Grimaldi, firmy transportowej Montekargo i koncernu motoryzacyjnego Fiat podpisali umowę, w myśl której produkowane w Kragujevacu samochody będą transportowane właśnie przez ten czarnogórski port.
Kontrakt zakłada, że pierwsze samochody opuszczą Bar na pokładach frachtowców już w maju. Liczba wywożonych aut będzie stopniowo rosnąć – w pierwszym roku umowy przewidywany jest transport 30 tys. samochodów, ale już pod koniec trzeciego roku powinna zostać osiągnięta liczba docelowa – 200 tys. sztuk rocznie. Oznacza to, że przez czarnogórski port przejdzie aż 95% produkcji serbskiej fabryki Fiata.
Władze Baru nie kryją zadowolenia – to pierwszy tak poważny długoterminowy kontrakt od wielu lat. Według szacunków przychody w pierwszym roku powinny wynieść ok. 700 tys. EUR, a  w następnych latach mogą zwiększyć się do 2 a nawet 4 mln EUR, co będzie bezpośrednio związane z liczbą odprawianych samochodów. Co ważne, do portu w Barze przypłyną części i podzespoły używane do montażu w Kragujevacu. Transport będzie się więc odbywał w obie strony.
Port w Barze jest w pełni przystosowany do tego typu przedsięwzięć logistycznych. Ponad 20 lat temu właśnie stąd  wysyłano do Ameryki sztandarowy produkt jugosłowiańskiej motoryzacji – samochody Yugo.
Przy podpisywaniu kontraktu obecni byli też włoski ambasador Sergio Barbranti, premier Igor Lukšić oraz minister transportu Andrija Lompar, który wyraził nadzieję, że potencjał portu w Barze wreszcie zostanie w pełni wykorzystany.

Tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Monika Pawlak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE