Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra ma najlepszy klimat inwestycyjny spośród kandydatów do UE
euro.slobodnaevropa.org

Czarnogóra ma najlepszy klimat inwestycyjny spośród kandydatów do UE

Czarnogóra w  raporcie o konkurencyjności uzyskała 4,07 pkt i wyprzedza większość krajów Europy Środkowej i Wschodniej – napisano w raporcie o konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

W raporcie „Budowa Konkurencyjnej Europy” oceniono, że czarnogórska gospodarka charakteryzuje się korzystnym klimatem dla przedsiębiorczości, wykraczającym ponad średnią UE i o wiele wyższym niż w pozostałych krajach kandydujące do UE.

Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego przypomnieli, że rozpoczęcie działalności gospodarczej w Czarnogórze zajmuje mało czasu i wymaga dopełnienia niewielu procedur, jednakże przed krajem stoją także wyzwania.

Zdaniem ekonomistów Czarnogóra powinna rozwiązać problem wdrożenia założeń agendy cyfrowej i  problemy obserwowane na rynku pracy, przede wszystkim poprzez zmniejszenie bezrobocia wśród ludzi młodych, które w 2012 r. dramatycznie wzrosło i osiągnęło niepokojący pułap 41%. W przyszłości wymagane będą  także dalsze kroki polegające na budowaniu gospodarki opartej na wiedzy, włączając w  to rozwój innowacyjności, oraz nacisk na  kształcenie i podnoszenie kompetencji pracowników, podkreślono w raporcie, który obejmuje kraje członkowskie i kandydujące do UE, przodujące gospodarczo kraje świata oraz gospodarki najdynamiczniej się rozwijające, w tym przede wszystkim kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki).

Spośród krajów kandydujących do UE najwyżej uplasowała się Islandia, zdobywając 5,15 pkt na 7 możliwych. Tuz za nią znalazła się Czarnogóra z wynikiem 4,07 pkt, następnie Turcja z 3,83 pkt, Macedonia z 3,62 pkt i Serbia z 3,46 pkt. Średnia dla 28 krajów członkowskich UE wyniosła 4,56 pkt, przy czym najlepszy wynik zanotowała Finlandia zdobywając 5,07 pkt, a najgorszy Rumunia z zaledwie 3,64 pkt.

Raport o konkurencyjności Światowego Ekonomicznego jest przygotowywany co 2 lata i w nim ocenia się postępy Europy we wzmacnianiu konkurencyjności na bazie strategii Europa 2020. To drugi z rzędu raport, a WEF będzie kontynuować ich przygotowywanie do końca dekady. Dziesięcioletnia strategia Europa 2020 została wdrożona przez Komisje Europejską w marcu 2010 r.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE