Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: MANS złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Grupie Restis

Czarnogóra: MANS złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Grupie Restis

Grupa Restis (największy udziałowiec spółki Adriatic Properties), spółki która na podstawie umowy z rządem Czarnogóry zarządza najbardziej znaczącą bazą turystyczną w kraju  –  wyspą św. Stefana została oskarżona przez MANS (Sieć Afirmacji Sektora Pozarządowego) o niedotrzymanie terminu oddania obiektów hotelowych i nielegalne prowadzenie robót budowlanych.
W tym celu MANS na podstawie zebranego materiału dowodowego złożyła doniesienie do wydziału prokuratury ds. korupcji i przestępczości zorganizowanej w celu przeprowadzenia śledztwa.
W opinii Petrosa Statisa, współwłaściciela Grupy Restis, MANS prowadzi nieuczciwą kampanię polityczną przeciwko firmie, żądając rozwiązania podpisanych umów, zamiast doszukiwać się prawdy. Ostrzegł też, że w przypadku wycofania inwestycji Grupy Restis, w Czarnogórze może dojść do zahamowania rozwoju infrastruktury, a przy tym całego sektora turystyki.
Firma zainwestowała do tej pory w Czarnogórze ponad 109,8 mln EUR i zatrudnia 500 osób, a po uzyskaniu  niezbędnych pozwoleń planuje kolejne inwestycje  w wysokości 127 mln EUR.
Petros Statis zdementował plotkę, jakoby rząd dał gwarancje na kredyt w wysokości 37 mln EUR, który zaciągnięto w Europejskim Banku Centralnym, informując, że jedynym gwarantem jest majątek Restisa, a hipoteką obciążony został jego majątek opiewający na 100 mln EUR. Statis przyznał, że na wyspie firma prowadziła nielegalną budowę dwóch obiektów, ale działanie takie tłumaczył chęcią dotrzymania terminów i otwarcia wyspy na czas. Niemniej prace zostały wstrzymane do czasu uzyskania pozwoleń na budowę.
Według MANS termin ukończenia inwestycji minął latem 2010 r., kiedy Restis Grupa przejęła inwestycję od singapurskiej firmy Aman. Nowy inwestor otworzył formalnie hotel w przewidzianym terminie, by zaraz ponownie go zamknąć w celu ukończenia inwestycji. Kolejny termin –  15 czerwca 2011 r., także nie został dotrzymany. Za opóźnienia MANS obwinia także ministrów Predraga Nenezicia i Predraga Sekulicia, którzy w opinii organizacji umożliwili spółce takie działania, bez ponoszenia przez nią prawnych konsekwencji.

Tekst: pobjeda.me, vijesti.me, tłum. Aleksandra Kiljańska, red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE