Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Milion euro dla Herceg Novi
lustica bay- pobjeda.me

Czarnogóra: Milion euro dla Herceg Novi

Milion euro powinno w ciągu najbliższych dni wpłynąć od dzierżawcy terenu na półwyspie Luštica, konsorcjum North Star, na rachunek gminy Herceg Novi. Inwestor zobowiązał się do budowy kompleksu  turystycznego i wypłacił gminie część pieniędzy, za pierwsze 10 lat z 99 letniej dzierżawy terenu w miejscowości Dojni Klinci, nieoficjalnie poinformowało Radio Jadran.
Kwota 1 mln euro została 31 października w Podgoricy ustalona z firmą North Star, a środki, jak zostało to prawnie ustalone, gmina powinna zainwestować w infrastrukturę miasta, ale także, jak ustalono w umowie na budowę infrastruktury na Lušticy, stację transformatorową z linią przesyłową do miejscowości Kumbor, sieć wodociągową i infrastrukturę drogową.
Konsorcjum posiada dokumenty planistyczne, ma pokryte zobowiązania finansowe wobec rządu, gminy Herceg Novi, czy  publicznego przedsiębiorstwa Morsko Dobro, a także wstępną umowę z samorządem wobec usług komunalnych. Aktualnie może więc rozpocząć realizację prac, które są warte 210 mln euro. Na powierzchni około połowy miliona metrów kwadratowych ma zostać wybudowany luksusowy hotel z 29 willami.
Warto zaznaczyć, że pod koniec sierpnia, na spotkaniu konsorcjum z partnerami, zorganizowanym w Kotorze, finansiści z Kuwejtu wyrazili zainteresowanie dołączeniem do North Star, przy budowie kompleksu turystycznego Luštica. Partnerzy wykazali duże zainteresowanie budową turystyczno-hotelowych kompleksów na 520 tys. m2 terenu. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firm z Nowego Jorku, zainteresowani inwestowaniem na obszarze 70 000 metrów kwadratowych przyszłego kompleksu na półwyspie. Szczegóły umowy zostaną najprawdopodobniej ustalone na kolejnym posiedzeniu.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE