Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Milo Đukanović na spotkaniu premierów krajów CEI w Wiedniu
Milo Đukanović - novosti.rs

Czarnogóra: Milo Đukanović na spotkaniu premierów krajów CEI w Wiedniu

Premier Milo Đukanović przebywa z oficjalną wizytą w Wiedniu, gdzie na zaproszenie kanclerza Austrii Wernera Faymanna uczestniczy w jubileuszowym XXV spotkaniu premierów państw członkowskich Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI).

W poniedziałek Milo Đukanović na zaproszenie prezesa i sekretarza generalnego Wiedeńskiego Forum Ekonomicznego Erharda Buska i Eleny Kirtchevej uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Gospodarka siłą napędową – wizje i odpowiedzialność w czasie przemian”. W panelu wezięli udział także premierzy Albanii – Edi Rama i Macedonii –  Nikola Gurevski oraz prezes EBOiR Suma Chakrabarti.

Wczoraj także na zaproszenie Karl Renner Institut  czarnogórski premier wygłosił wykład pt. „Czarnogóra na drodze do Unii Europejskiej” w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu, oraz odpowiadał na pytania uczestników. W swoim wystąpieniu premier podkreślał, że nie jest może istnieć zjednoczona Europa bez włączenia do UE krajów bałkańskich oraz stanowczo sprzeciwił się złagodzeniu kryteriów przystąpienia do UE dla nowych krajów; jego zdaniem czarnogórskie problemy z praworządnością są następstwem wielkowiekowego zapóźnienia ekonomicznego i stosunkowo młodych struktur demokratycznych w regionie Bałkanów Zachodnich. Rozwój gospodarczy tego regionu, a zwłaszcza dofinansowanie projektów  infrastrukturalnych przyczyni się do szybszego dostosowania regionu do standardów UE.

Pobyt Milo Đukanovicia   w Wiedniu zostanie także wykorzystany do spotkań w cztery oczy z uczestnikami konferencji w celu zacieśniania współpracy bilateralnej.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me, pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE