Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Minister gospodarki o trendach w energetyce na spotkaniu CGDC

Czarnogóra: Minister gospodarki o trendach w energetyce na spotkaniu CGDC

Minister gospodarki Vladimir Kavarić zabrał głos w panelu poświęconym trendom w sektorze energetycznym w kontekście rozwoju społecznego, który poprowadził Slavtcho Neykov, dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej. Poruszono sprawy dotyczące działań mających zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zapobiec niedoborom energii. Omówiono potrzebne inwestycje, które do 2030 r. miałyby zapewnić powszechny dostęp do nowoczesnej energii. Debatowano nad podejmowaniem przez rządy państw decyzji dotyczących sektora energetycznego z korzyścią dla społeczeństw.

Vladimir Kavarić podczas swojej wypowiedzi skoncentrował się na trzech tematach – roli decydenta, roli sektora biznesowego i znaczeniu przejrzystości w sektorze energetycznym. Minister podkreślił, że określenie rzeczywistych potrzeb z zachowaniem równowagi społecznej nie jest łatwym zadaniem w dziedzinie energetyki – podczas gdy eksperci sugerują rozwiązania, to politycy podejmują decyzje i na nich spada największa odpowiedzialność. Drugą ważną kwestią były inwestycje w sektor energetyczny, na które składają się ogromne środki i długoterminowe planowanie, ale bez tego rodzaju inwestycji gospodarka stoi w miejscu. Biznes jest motorem w dziedzinie energetyki, inwestycje zwiększają zatrudnienie i wpływają korzystnie na kondycję państwa. Konieczne jest, aby wszelkie starania prowadziły do rozwoju przedsiębiorczości i lepszego zrozumienia roli biznesu w społeczeństwie przyszłości. Minister Vladimir Kavarić na koniec dodał, że przejrzystość jest warunkiem współpracy instytucji z partnerami społecznymi i inwestorami, zwłaszcza jeśli ma się na uwadze, że interesy te są ściśle powiązane z życiem codziennym obywateli.

Center for Global Dialogue and Cooperation (CGDC) jest organizacją promującą współpracę między światem biznesu i polityki na szczeblu międzynarodowym. Organizacja wspiera naukowców, ekspertów, rządy wielu krajów w celu znalezienia rozwiązań problemów o charakterze globalnym. Debata energetyczna koncentrowała się na trendach w energetyce, ich rozwoju oraz zgodności ze społecznymi oczekiwaniami. Na spotkaniu Centrum Globalnego Dialogu i Współpracy w Wiedniu w dniach 16-18 maja wzięło udział ponad 250 uczestników z całego świata.

 

Źródła:  gov.me, cgdc.eu

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE