Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki podsumowało sezon turystyczny
Kotor-rtcg.me

Czarnogóra: Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki podsumowało sezon turystyczny

Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki ogłosiło na konferencji prasowej dane, dotyczące mijającego sezonu. W ciągu ośmiu miesięcy br., przychody z branży turystycznej wyniosły ponad 620 mln euro, co daje wzrost o 1,9%, w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku.
Według danych resortu, oczekuje się realizacji zamierzonego planu rocznego, a więc liczby turystów na poziomie 1,5 mln i 10 mln zrealizowanych noclegów. Do 25 września br., większości grup hotelowych w kraju, udało się zrealizować roczny plan. – Najbardziej znaczące firmy hotelowe, zanotowały wzrost 7-9%, ogłosił Predrag Jelušić z resortu.
– Letni sezon turystyczny można uznać za udany – stwierdził minister zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimir Gvozdenović i zauważył, że aktualnie przebywa w Czarnogórze 36 % więcej turystów, niż w tym samym okresie w 2012 roku. W tym roku dokonaliśmy kategoryzacji około 16 nowych hoteli i prawie 1000 nowych miejsc noclegowych. Do prac sezonowych w Czarnogórze zatrudniono 10 244 osób, czyli 12 % więcej niż rok temu – mówił Gvozdenović. Dla sezonu turystycznego, bardzo ważna jest, jak powiedział, budowa nowych, dużych i pojemnych hoteli, dlatego prawo zachęca do budowy cztero- i pięciogwiazdkowych obiektów.
Łączna liczba turystów, którzy przybyli na lotniska w Czarnogórze, w okresie od stycznia do października, wyniosła 1,36 mln, co oznacza wzrost aż o 16 %. W tym samym okresie, granica została przekroczona przez ponad 2,5 mln pojazdów, co daje 6% podwyżkę, porównując dane z zeszłym rokiem. Dobrą frekwencję notuje port w Kotorze, gdzie pojawiło się 14% więcej pasażerów jachtów i 32% więcej pasażerów statków. Warto zwrócić uwagę, na turystów z krajów, które dotychczas niezbyt często odwiedzały Czarnogórę. Według Radovicia, po raz pierwszy w tym roku przybyło do Czarnogóry około 2000 turystów pochodzących z Azerbejdżanu, którzy zrealizowali 14 000 noclegów, co daje około miliona euro przychodów dla kraju.
Prezentacje na targach turystycznych oraz oferty w Internecie dają bardzo dobre rezultaty. – Promujemy się na 17 najpopularniejszych portalach w regionie, z minimalną liczbą gwarantowanych odwiedzin na poziomie 44 mln, powiedział Gvozdenović.
Minister dodał, że w przyszłości, głównym celem, będą projekty związane z pasmami górskimi Durmitor i Bjelasica oraz stworzenie dodatkowych powiązań z krajami Europy Środkowej, Wschodniej i Zachodniej.
Dyrektor Narodowej Organizacji Turystycznej (NTO), Saša Radović poinformowała, że nie tylko w kraju zauważono poprawę sytuacji w sektorze turystycznym. Zagraniczne instytucje, również zwróciły uwagę na wzrost wskaźników tej branży w Czarnogórze.

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE