Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Mitja Drobnič rozmawiał ze studentami o integracji z UE
Crna-Gora-EU-zastava - novosti.rs

Czarnogóra: Mitja Drobnič rozmawiał ze studentami o integracji z UE

Szef delegatury UE w Podgoricy Mitja Drobnič wygłosił wykład dla studentów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Czarnogóry w ramach programu „Jean Monnet”. Jak podkreślił, z przyjemnością przyjął zaproszenie, ponieważ chodziło o grupę czarnogórskich studentów, którzy już posiadają wiedzę i interesują się  tematem integracji z Unią Europejską.

Podczas wykładu wyjaśnistudentom znaczenie spełnienia politycznych kryteriów członkostwa, nie tylko w odniesieniu do rozdziałów 23. i 24., jak również potrzebę koordynacji procesu akcesyjnego, powołując się na przykład zakończonych negocjacji w sprawie poszczególnych rozdziałów. Wspomniał on także o niedostatkach w praworządności, które według niego należy wyeliminować.

Zdaniem szefa delegatury UE studentom, którzy posiadają podstawową wiedzę o UE nie potrzeba wyjaśniać znaczenia wysokości długu publicznego, zwłaszcza w zakresie unii monetarnej i walutowej. Jednak, jak twierdzi Drobnič słowa, które kierował do studentów, wyrwane z kontekstu mogą być mylnie interpretowane jako powód do niepokoju, że Czarnogóra straci możliwość używania waluty euro.

Zgodnie z zapewnieniami organizatorki wykładu prof. Gordany Ðurović, na spotkanie nie zostały zaproszone żadne media, jednak już po wykładzie okazało się, że w sali był obecny dziennikarz agencji prasowej MINA. Niestety, w opinii Drobniča artykuły, które ukazały się mediach nie oddają jego intencji i prawdziwej atmosfery wykładu, ponieważ wynika z nich, iż delegatura UE przekazuje zalecenia i wskazówki dla rządu i parlamentu poprzez komunikaty w prasie. Z tego powodu wystosował oświadczenie w którym informuje, że delegacja UE chce odgrywać aktywną rolę w procesie integracji Czarnogóry z Unią, dodając, że sposobem na to jest bezpośrednia komunikacja z rządem, parlamentem, partiami politycznymi, sektorem pozarządowym oraz bieżące informowanie o tych wydarzeniach opinii publicznej.

 Źródło: portalanalitika.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE