Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Mniej skarg na łamanie praw klientów banków

Czarnogóra: Mniej skarg na łamanie praw klientów banków

Bankarski ombudsman - vijesti.me

Rzecznik Praw Klientów Banków (Bankarski Ombudsman Crne Gore) w ub. rozpatrzył 593 skargi klientów banków i żyrantów na łamanie ich praw, co spadek liczby takich przypadków w stosunku do 2011 r. Znaczna liczba skarg dotyczyła  umów kredytowych, przy czym skarżono się zarówno wysokość stopy procentowej, jak i na brak informacji o jej zmianie.

Halil Kalač, Rzecznik Praw Klientów Banków oświadczył, że zarzuty  wobec banków i instytucji mikrofinansowych odnoszą się przede wszystkim do umów kredytowych zawartych w latach 2005 – 2010. Obok skarg na korzystanie z najpopularniejszego produktu bankowego jakim jest kredyt, były tez skargi na korzystanie w podanym okresie z innych produktów wymienionych instytucji finansowych – kart kredytowych, rachunków ROR i depozytów oferowanych klientom i żyrantom przez banki i instytucje mikrofinansowe.

Nie pojawiła się natomiast ani jedna skarga na umowy kredytowe zawarte z bankami i instytucjami mikrofinansowymi w 2012 r. Zdaniem rzecznika świadczy to o spadku liczby przypadków łamania praw klientów i żyrantów w ub. Najwięcej skarg na umowy kredytowe przypada na okres boomu kredytowego w latach 2005 – 2010, przy czym absolutnie rekordowy pod tym względem okazał się 2008 r. Najwięcej skarg na łamanie praw kredytobiorców i żyrantów zgłoszono z Podgoricy i Pljevlja.

W styczniu i lutym br. do rzecznika zgłosiło się 122 klientów banków i żyrantów, natomiast powody skarg na łamanie prawa i stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach pozostały takie same jak w ub.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE