Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Mniejsza liczba turystów z Rosji i Ukrainy może wpłynąć negatywnie na sezon
budva-hotelmontenegro.info

Czarnogóra: Mniejsza liczba turystów z Rosji i Ukrainy może wpłynąć negatywnie na sezon

 

Rosyjski oddział niemieckiej spółki z branży turystycznej TUI twierdzi, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, Rosjanie i Ukraińcy  zarezerwowali w Czarnogórze 25% mniej noclegów. Zdaniem Olgi Malikovej, szefowej PR TUI Rosja, spadło zainteresowanie wszystkimi europejskimi kierunkami, niektórymi nawet o 60%.

Pomimo tego przedstawiciele czarnogórskiej branży turystycznej mają powody do niepokoju, ale nie do paniki. Według Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej (NTO) do tej pory nie zaobserwowano przypadków odwoływania rezerwacji pobytów. Wszystkie loty czarterowe są potwierdzone, a przypadku anulowania któregokolwiek z zarezerwowanych wcześniej turnusów jeszcze nie mieliśmy – powiedział Saša Radović z NTO.

Przeloty TUI do Czarnogóry zaczną się 31 maja, a Rosjanie są znani z tego, że i wczasy i bilety lotnicze kupują późno.

W kwietniu mamy potwierdzone rezerwacje na czerwiec, w maju zdarzy się na pewno więcej rezerwacji na lipiec, w czerwcu na sierpień i taki trend się utrzyma. To już czwarty rok kiedy wczasy są bukowane w tak późnych terminach, oczywiście jeżeli chodzi o gości indywidualnych – dodaje  Anita Marković z  Unii Pracodawców Branży Turystycznej (Unija poslodavaca turizma).

Po ostatnich wstrząsach na linii Podgorica – Moskwa przewodniczący Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej przekonuje, że Czarnogórcy nie zmienili swojego stosunku do Rosjan. Rosyjski turyści są bardzo pożądani ponieważ są mniej wyczuleni na ceny niż goście z niektórych krajów zachodnich, tzn. są dobrymi konsumentami i wydaje mi się, że najważniejsze iż nasi obywatele i pracownicy branży turystycznej nie zmienili swojego stosunku do Rosjan i turystów z obszaru Europy Wschodniej – twierdzi Radović.

Zdaniem Olgi Malikovej nadchodzący sezon będzie bardzo ciężki i trzeba się będzie starać o każdego klienta. Czarnogóra jest jednak jednym z najważniejszych kierunków dla TUI Russia. Zarówno jednak Czarnogórska Organizacja Turystyczna, jak i niektórzy hotelarze uważają, że problem stosunków czarnogórsko – rosyjskich jest zbyt nagłośniony i że także tego lata Czarnogóra będzie chętnie wybierana przez turystów z Rosji i innych krajów Europy Wschodniej.

Źródło: vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE