Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Montenegro Airlines, Duvanski Kombinat, Budwańska i Ulcinjska Riwiera w Planie prywatyzacji na 2014 rok
httpkierunekirlandia.eutmpimages2012-05max-800x6001337000353-e1cd7a413d6fc151b2bf655b14ddddc4.jpg

Czarnogóra: Montenegro Airlines, Duvanski Kombinat, Budwańska i Ulcinjska Riwiera w Planie prywatyzacji na 2014 rok

Rada ds. Prywatyzacji i Projektów Inwestycyjnych zatwierdziła 27 stycznia br. Plan prywatyzacji na 2014 rok, który zakłada przekształcenia własnościowe kilku czarnogórskich spółek, wśród których znalazły się między innymi Montenegro Airlines, Budwańska i Ulcinjska Riwiera, Instytut Simo Milošević, czy Duvanski Kombinat z Podgoricy, ogłosił sekretarz Rady, Aleksandar Tičić.
Na pytanie, ile procent akcji spółki Montenegro Airlines planowane jest na sprzedaż, Tičić powiedział, że w obecnej chwili nie może odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od zainteresowania inwestorów, którzy określą sposób i metodę prywatyzacji. Zaznaczył jednak, że w planie postawiono na sprzedaż 99,89% akcji, które są własnością państwa.
W planie przyjęto metody i zasady prywatyzacji, jej społeczne aspekty, a także środki na realizację. – Rząd w czasie kryzysu gospodarczego chce doprowadzić do wzrostu i rozwoju inwestycji oraz zapewnić nowe miejsca pracy, ogłosił sekretarz i dodał, że priorytetem jest usuwanie barier dla nowych inwestycji.
– Celem jest, by prywatyzacją zostały objęte dotąd nieprzekształcone przedsiębiorstwa, a także waloryzacja obiektów turystycznych. Poprzez sprzedaż akcji własnościowych w drodze publicznego przetargu, na podstawie decyzji Rady, będzie dalej realizowana prywatyzacja adriatyckiej stoczni Bijela. Zgodnie z planem przewiduje się prywatyzację spółki tytoniowej Duvanski Kombinat, albo częściowo, albo poprzez dokapitalizowanie w ciągu roku. W planie prywatyzacji są także AD Montekargo Podgorica, Montenegro Airlines, Budwańska i Ulcinjska Riwiera, fabryka piwa Plužine, Instytut Simo Milošević, Marina Bar i hotel Park.
Drugą kategorię, która dotyczy waloryzacji obiektów turystycznych, będzie się odbywała w ramach prywatno-publicznego partnerstwa, a kontynuowane będą procesy przetargowe, które zostały już rozpisane bądź te, które mają być zakończone w tym roku.
Plan przewiduje prywatyzację lub sprzedaż własności w drodze licytacji, jeśli kapitał państwa będzie wynosił 50 000 euro. Ustalona jest także sprzedaż akcji na giełdzie.
W ogłoszeniu z posiedzenia Rady stwierdza się, iż plan prywatyzacji będzie realizowany w oparciu o przetargową sprzedaż kapitału akcyjnego oraz poprzez przyjęcie modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.
Według oferty sprzedażowej, prywatyzacji mają ulec między innymi: Jadransko brodogradilište, Novi duvanski kombinat, Montecargo, Montenegro Airlines, HTP Budwańska Riwiera, HTP Ulcinjska Riwiera, Poliex – Berane, Instytut Dr Simo Milošević, Marina – Bar. Z drugiej strony, modelem publiczno-prywatnego partnerstwa zostaną objęte: kompleks Bigovo-Trašte, Ecolodge – Vranjina, Wielka Blaża, Ada Bojana, Kamp Neptun – HTP Ulcinjska Riwiera, kompleks Valdanos, Motel Šas, Poczta Czarnogóry i inne, sprecyzowano w oświadczeniu przekazanym dla Portalu Analitika.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE