Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra może liczyć na niemiecką pomoc w rozwoju gospodarczym
rukovanje - seebiz.net

Czarnogóra może liczyć na niemiecką pomoc w rozwoju gospodarczym

Premier Czarnogóry Milo Đukanović spotkał się Dyrektorem Wykonawczym niemieckiej Komisji ds. Relacji Gospodarczych w Europie Wschodniej Rainerem Lindnerem. Szef rządu ocenił wzajemne relacje jako bardzo dobre i podkreślił, iż ma nadzieję, że Komisja w dalszym ciągu będzie prezentować niemieckim przedsiębiorcom gospodarczy i inwestycyjny potencjał Czarnogóry.

Đukanović poinformował, że rząd skoncentrowany był dotychczas wokół konsolidacji finansów państwa poprzez interwencje w systemie podatkowym oraz działania w celu zmniejszenia wydatków. Premier zaznaczył także, że przez najbliższe lata władza wykonawcza będzie zaangażowana przede wszystkim w rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia obywateli. W odróżnieniu od dotychczasowej otwartości na zagranicznych inwestorów, obecna polityka będzie opierać się na realizacji znaczących projektów rozwojowych w zakresie turystyki i infrastruktury transportowej. Czarnogóra będzie jednocześnie podejmować działania na rzecz wykorzystania potencjału rolniczego i waloryzacji północy.

Jak oświadczył Lindner, Komisja dalej będzie promować Czarnogórę i zachęcać niemieckich inwestorów i touroperatorów do dalszej współpracy dodając, że może to być początek do działania z całym regionem.

Na współpracę mogą także liczyć młodzi menadżerowie z Czarnogóry, którzy według słów Lindnera, mają zapewnione warunki do odbycia praktyk w niemieckich firmach, będące okazją do przekazania swoich doświadczeń w różnych dziedzinach.   Na spotkaniu poruszono również kwestię członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej. W tej kwestii Czarnogóra może liczyć na całkowite poparcie ze strony Niemiec.

Źródło: gov.me

 

 

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE