Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra musi lepiej chronić tradycyjne produkty regionalne
Imam baildi, fot. M.Baczyńska

Czarnogóra musi lepiej chronić tradycyjne produkty regionalne

Czarnogórski zespół negocjacyjny z Unią Europejską musi podjąć dodatkowe wysiłki, aby zachować zarejestrowane i objęte ochroną produkty rolno-spożywcze oznaczone lokalnym pochodzeniem geograficznym - poinformowała Partia Liberalna (Liberalna partija Crne Gore).

Czarnogóra musi zacząć aktywnie działać w celu zachowania produktów oznaczonych pochodzeniem geograficznym, tak jak było w przypadku wszystkich krajów w procesie negocjacji akcesyjnych aż do samego wejścia do UE, które prowadziły intensywną bitwę dyplomatyczną, aby uchronić produkty krajowe przed zarejestrowaniem pod nazwą konkurencyjnych produktów z innych państw członkowskich – oświadczyła LPCG.

Jak dodano, podczas tych negocjacji czarnogórski zespół negocjacyjny powinien uzgodnić termin, który krajowe przedsiębiorstwa będą miały po przystąpieniu do UE. Rejestracja dotyczyć będzie produktów rolnych i spożywczych, win oraz cięższych napojów alkoholowych, które posiadają ochronę na szczeblu państwowym. W ten sposób producenci z Czarnogóry będą wyraźnie różnicować swoje produkty.

Korzyści, które osiągnie gospodarka Czarnogóry, sami eksporterzy i czarnogórski budżet będzie wiele;  przede wszystkim zwiększą się wpływy pieniężne z działalności eksportowej, jak i możliwości wyjścia na drugi według wielkości największy rynek na świecie, co przyczyni się do zmniejszenia deficytu budżetowego. Z drugiej strony po otwarciu się rynku krajowego na produkty UE, nasza gospodarka będzie miała do czynienia z zaciekłą konkurencją – wspomniano w oświadczeniu.

W 2012 roku wyeksportowano towary o łącznej wartości o  19% niższej niż w roku 2011, a w tym roku trend ten jest kontynuowany. Jak informuje Partia Liberalna, jeżeli w najbliższym okresie nie zmieni się strategicznego podejścia do tej sytuacji, nic się w tej kwestii nie zmieni. Korzyści ekonomiczne, które państwo mogłoby osiągnąć z właściwej ochrony i promocji swoich tradycyjnych produktów regionalnych, wpłynęłyby bezpośrednio na ofertę turystyczną, przede wszystkim dlatego, że można by   serwować turystom posiłki i napoje z chronioną nazwą pochodzenia.

Źródło: vijesti.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE