Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na 19. miejscu pod względem partnerstwa publiczno-prywatnego
handshake_seebiz.net

Czarnogóra na 19. miejscu pod względem partnerstwa publiczno-prywatnego

Czarnogóra zajęła 19.  miejsce wśród 25 krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Bałkanów, pod względem łatwości i przejrzystości warunków do prowadzenia partnerstwa publiczno-prywatnego w ubiegłym roku  - podaje prestiżowa amerykańska gazeta The Economist.

Jak twierdzi czarnogórska organizacja pozarządowa Institut Alternativa, kraje zostały sklasyfikowane na podstawie warunków realizacji projektów według modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, przez co należy rozumieć ocenę warunków prawnych i instytucjonalnych, możliwość wdrażania nowych rozwiązań, klimat inwestycyjny i możliwość realizacji projektu na szczeblu lokalnym.

„Na podstawie tych punktów oceniono, że w Czarnogórze istnieje obszar wymagający koniecznych zmian i pilna jest potrzeba ich przeprowadzenia, szczególnie w zakresie wsparcia prawnego i instytucjonalnego, jak i ogólnych możliwości technicznych dla wdrażania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego” – napisano w oświadczeniu.

W raporcie The Economist wykorzystano także analizę przygotowaną przez Institut Alternativa w 2010 roku pod tytułem „Partnerstwo publiczno-prywatne – odpowiedzialność, przejrzystość, efektywność” w której wskazano na liczne niedoskonałości w zarówno w instytucjach państwowych, jak i w kwestii rozwiązań prawnych; w dokumencie zaprezentowane zostały także ekspertyzy w zakresie zawiązywania i prowadzenia projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Chociaż The Economist przyznaje, że w Czarnogórze istnieje wola polityczna dla usprawnienia warunków prawnych i instytucjonalnych w celu efektywnego prowadzenia projektów partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji, zaznacza, że właśnie mała ilość takich projektów jest przyczyną dlaczego nie istnieją adekwatne rozwiązania prawne.

Economist wyrokuje, że w Czarnogórze nie istnieje nawet ośrodek ekspertyz ws.  partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji, natomiast wyraźny jest problem niejasnych i nakładających się kompetencji i słaba koordynacja działań instytucji, które zatwierdzają i zarządzają projektami według tego modelu.

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE