Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na 33. Międzynarodowym Salonie Humoru i Karykatury we Francji
Đoković i Raonić na karikaturi Mirka Zulića - pobjeda.me

Czarnogóra na 33. Międzynarodowym Salonie Humoru i Karykatury we Francji

Na przełomie września i października odbył się 33. Międzynarodowy Salon Humoru w Saint-Just-le-Martel we Francji. Nie mogło tam zabraknąć silnych reprezentantów Półwyspu Bałkańskiego – Czarnogórcy okazali się wybitnymi karykaturzystami.

Wystawiono prace z różnych lat, począwszy od Slobodana Obradovića, który był pierwszym laureatem Salonu, po Vjekoslava Bojata, który odniósł sukces w tegorocznej edycji zorganizowanej w duchu setnych rocznic: wybuchu pierwszej wojny światowej oraz wyświetlenia pierwszego filmu pełnometrażowego.

Oprócz wspomnianych laureatów w tym roku Czarnogórę reprezentowali: Luk Lagator, Ivo Ševčenko, Laz Sredanović, Darko Drljević, Špir Radulović, Dragomir Đukić Čarlij, Dejan Miličić, Mirko Zulić i Igor Ševčenko oraz Tomislav Lalić uchodzący za drugiego obok Vjekoslava Bojata wybitnego współczesnego karukaturzystę, będącego wzorem czarnogórskiego rysunku karykaturalnego.

Promującym wystawę był redaktor „Pljevaljskih novina“ Dejan Miličić, który w 1997 roku zdobył nagrodę Risto Pejatovic wraz z Tomislavem Laliciem.

Źródło: novosti.rs

About Monika Zekić

KOMENTARZE