Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na 48. miejscu w rankingu Forbesa „Najlepsze kraje dla biznesu”
forbes - news.cs.washington.edu

Czarnogóra na 48. miejscu w rankingu Forbesa „Najlepsze kraje dla biznesu”

Czarnogóra znalazła się na 48. miejscu dorocznym w rankingu magazynu Forbes „Najlepsze kraje dla biznesu”.

Przy tworzeniu listy krajów uwzględniono 11 różnych kryteriów, m.in. prawo własności, innowacyjność, obciążenia podatkowe, technologię, korupcję, poziom wolności osobistej, biurokrację, ochronę inwestorów oraz giełdę.

Na pierwsze miejsce rankingu krajów najbardziej sprzyjających prowadzeniu biznesu wróciła Dania, która zajmowała to miejsce od 2008 do 2010 roku – podaje Forbes. Na następnych miejscach sklasyfikowano Hong Kong, Nową Zelandię, Irlandię i Szwecję. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Kanada, Norwegia, Singapur, Szwajcaria i Finlandia.

Z krajów bałkańskich najwyżej ulokowała się Słowenia, zajmując 14. miejsce; przed Czarnogórą znalazły się także Macedonia na 31. miejscu i Chorwacja na 46. miejscu. Bośnia i Hercegowina zajęła 84. miejsce, a  Serbia 85.

Wśród 25 krajów z początku listy 70% to kraje europejskie, natomiast Stany Zjednoczone znalazły się na 18. miejscu. Kraje afrykańskie, w tym roku dodatkowo doświadczone epidemią wirusa ebola zostały sklasyfikowane  w dolnej części listy.

Wśród dziesięciu krajów zamykających listę aż 60% to kraje afrykańskie. Ranking Forbesa najlepszych krajów dla biznesu zamyka Gwinea, a przed nią znalazły się Czad, Libia, Myanmar (Birma) i Haiti.

Dla porównania Polska uplasowała się na 40. miejscu i znalazła się na samym szczycie w podkategorii wolność osobista.

Źródło: vijesti.me, portalanalitika.me, forbes.pl

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE