Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na 65. miejscu w globalnym rankingu World Prosperity Index
PKB - biznes.interia.pl

Czarnogóra na 65. miejscu w globalnym rankingu World Prosperity Index

Według dorocznego rankingu prosperity brytyjskiego Instytutu Legatum (Legatum Institute) krajem, którego mieszkańcy cieszą się największym dobrobytem  szósty rok z rzędu pozostaje Norwegia. Czarnogóra została sklasyfikowana na 65. miejscu, przed Macedonią, Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną.

Czarnogóra w porównaniu z poprzednim rokiem odnotowała awans o 6 pozycji, z 71. na 65. miejsce. W profilu kraju w globalnym rankingu  World Prosperity zauważono, że największy postęp kraj odnotował w kwestii bezpieczeństwa, co pozwoliło Czarnogórze znaleźć się na 43. miejscu, natomiast najniższa pozycję odnotowała w rankingu gospodarczym, gdzie znalazła się zaledwie na 123. miejscu.

W rankingu World Prosperity Index Słowenia uplasowała się na wysokim 24. miejscu, a Chorwacja na 50. Czarnogóra odnotowała wynik lepszy od krajów regionu pozostających poza UE; Macedonię sklasyfikowano na 69. miejscu, Serbię na 77. miejscu.  Bośnię i Hercegowinę oceniono zdecydowanie najgorzej i znalazła się dopiero na 91. miejscu.

Za bezkonkurencyjną Norwegią od lat okupującą pierwsze miejsce rankingu, sklasyfikowano Szwajcarię, Nową Zelandię, Danię, Kanadę, Szwecję, Australię, Finlandię i Holandię. Stany Zjednoczone  zamykają pierwszą dziesiątkę krajów cieszących się największym dobrobytem, natomiast  Polska znalazła się na 31. miejscu i w stosunku do ub. awansowała o 3 pozycje.

Ranking World Prosperity Index obejmuje 142 kraje świata, wytwarzające łącznie 99% światowego PKB.

Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me, polskatimes.pl

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE