Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na 67 miejscu według wskaźnika konkurencyjności turystycznej
budva-hotelmontenegro.info

Czarnogóra na 67 miejscu według wskaźnika konkurencyjności turystycznej

Czarnogóra, według nowego Indeksu Konkurencyjności Turystyki i Podróży, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), zajęła 67 miejsce na 141 krajów biorących udział w zestawieniu.
Czarnogóra w tegorocznym raporcie „Rozwój poprzez trudności”, do którego dostęp otrzymała agencja Mina Business, zebrała łącznie 3,75 pkt. Raport, jak poinformowano, szczególny nacisk kładzie na przystosowanie branży turystycznej do nowych trendów, przy jednoczesnym tworzeniu miejsc pracy i rozwoju gospodarki.
Liderem w raporcie WEF, pierwszy raz w historii, została Hiszpania. Do jej wyniku przyczyniły się zasoby kulturowe, dobra infrastruktura i wykorzystywanie nowych technologii, co jest pewnym znakiem ożywienia całej gospodarki.
Za Hiszpanią, na drugim i trzecim miejscu, znalazły się odpowiednio Francja i Niemcy. Czwartą pozycję zajęły Stany Zjednoczone, wyprzedzając Wielką Brytanię i Szwajcarię. Na dalszych miejscach znalazły się: Australia, Włochy, Japonia i Kanada. Ostatnie miejsce zajął Czad.
Indeks Konkurencyjności Turystyki i Podróży, który publikowany jest co dwa lata, sprawdza wydajność poszczególnych krajów w sektorze turystyki i podróży i oparty jest na kilku kategoriach.
Indeks składa się z 14 kolumn, które obejmują: środowisko biznesowe, bezpieczeństwo i ochronę, zdrowie i higienę, zasoby ludzkie i rynek pracy, gotowość do stosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), priorytetowość sektora turystyki, otwartość międzynarodową, konkurencyjność cenową, ekologię, ruch samolotowy, infrastrukturę gruntową i portową, infrastrukturę usług turystycznych, zasoby naturalne i kulturowe oraz podróże służbowe.
Czarnogóra została najlepiej oceniona w dziedzinie infrastruktury usług turystycznych, zajmując 19 pozycję, najgorzej wypadła z kolei w dziedzinie zasobów kulturowych i podróży służbowych – 134 miejsce.
W przypadku zasobów ludzkich i rynku pracy, Czarnogóra znalazła się na 35 pozycji, a jeśli chodzi o ochronę i bezpieczeństwo na 47 miejscu. 55 miejsce kraj uzyskał w kategorii warunków sanitarnych, a według gotowości do wykorzystywania ICT – na 58 miejscu. W raporcie umieszczono kraj na 84 miejscu pod względem cen usług turystycznych, na 56 jeśli chodzi o infrastrukturę lotniczą, a na 66 pod względem infrastruktury portowej i gruntowej.
W regionie, najlepiej wypadła Chorwacja, która znalazła się na 33 miejscu, później Słowenia – 39 pozycja, a za Czarnogórą uplasowały się: Macedonia – 82 i Serbia – 95. Bośnia i Hercegowina nie zostały uwzględnione w tegorocznym raporcie.
Raport informuje, że rezultaty pokazują, iż najbardziej konkurencyjne państwa to te, które jednocześnie mają wspierające je środowisko biznesowe, zasoby naturalne i które wkładają wysiłek w tworzenie środowiska, które wesprze rozwój branży turystycznej.
Kraje, które są zorientowane na turystykę, powinny koncentrować się na turystach z klasy średniej, z obiecujących gospodarek i krajów rozwijających się oraz na starszych turystach, biorąc pod uwagę fakt, że są to kategorie gości, które generują najszybszy wzrost, mówi się w raporcie.
Z WEF zaznaczono, że przemysł turystyczny stanowi prawie 10% światowego produktu krajowego brutto (PKB), a w ciągu ostatnich czterech lat wskaźnik wzrósł o 3,4%. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększy się jeszcze o 5,2%.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE