Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na Forum Ekonomicznym w Polsce
Forum-Ekonomiczne-artbiznes.pl

Czarnogóra na Forum Ekonomicznym w Polsce

Burmistrz Cetinja, Aleksandar Bogdanović wziął udział w XXIV Forum Ekonomicznym odbywającym się w Polsce (Krynica Zdrój), w dniach 2-4 września br. Jest to jedno z największych forum gospodarczych w Europie, które w tym roku zgromadziło ponad 2000 uczestników.
Podczas forum, burmistrz Bogdanović wziął udział w panelu „Turystyka w regionach w różnych odsłonach: tradycje i innowacje”. Przy tej okazji podkreślił, że niezbędne jest realizowanie istotnych działań w celu osiągnięcia globalnej konkurencyjności Europy. – Ze względu na dynamiczny rozwój turystyki, jesteśmy świadkami ciągłego powstawania nowych miejsc wartych zobaczenia, nowych rozwiązań i podróży, które wymagają ciągłej pracy i nowych pracowników. Niezbędne są ciągłe innowacje tak, by jakość oferowanych usług była większa, ale także by spełnić oczekiwania wszystkich turystów. Mając to na uwadze, musimy być gotowi, aby myśleć o konkurencji oraz o wykorzystywaniu oryginalnych i skutecznych rozwiązań tak, by przyciągnąć nowych gości i nowe rynki, powiedział.
Kluczowym celem poprawy usług turystycznych, jak zauważył burmistrz, jest zróżnicowanie i stworzenie komplementarnej oferty turystycznej. Bez dobrej oferty, która jest w stanie sprostać wymaganiom gości, nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniej pozycji na rynku światowym. – Mimo, że kryzys światowy zwiększył nieufność inwestorów, a tym samym, znacznie spowolnił działania inwestycyjne w ostatnich latach, Czarnogóra została uznana za jeden z niewielu krajów, któremu udało się zachować stały wzrost w tej dziedzinie.
Mówiąc o potrzebie tworzenia nowych produktów turystycznych oraz poprawie już istniejących, Bogdanović nawiązał do Czarnogóry i Cetinja, a jako przykład podał turystykę speleologiczną i religijną. – Eksploracja jaskiń turystycznych to dziedzina, w której Czarnogóra ma duży potencjał – znaczna część naszego terytorium jest górzysta i bogata w wąwozy i jaskinie. W Cetinje, przy współpracy prywatnego partnera ze Słowenii, kończą się właśnie prace przy waloryzacji Jaskini Lipskiej. Projekt ten przyciągnie nowych turystów do miasta, których szacowana liczba może wynosić nawet 100 000.
Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że tylko wzajemna współpraca i dobra komunikacja może się przyczynić do lepszej promocji i afirmacji potencjału turystycznego regionu.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE