Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Na granicy sprawdzają potwierdzenie rejestracji pobytu

Czarnogóra: Na granicy sprawdzają potwierdzenie rejestracji pobytu

Według nowych przepisów turyści wyjeżdżający z Czarnogóry są zobowiązani do przedstawienia potwierdzenia rejestracji pobytu. Zgodnie z prawem, pobyt każdego obcokrajowca przebywającego w Czarnogórze dłużej niż 7 dni powinien zostać zarejestrowany na najbliższym komisariacie policji. Rejestracja jest dla wszystkich bezpłatna. Potwierdzenie rejestracji powinien wydać przy wyjeździe hotel albo właściciel pensjonatu, w którym turysta się zatrzymał.

Turyści i hotelarze są zdziwieni nowymi przepisami, ponieważ nie zostali o nich poinformowani. Ministerstwo Turystyki odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że ubiegłego lata została przeprowadzona szeroko zakrojona akcja informacyjna o planowanych zmianach, a turystom rozdawano ulotki informacyjne  w 5 językach. Przepisy weszły w życie 1 kwietnia.

Potwierdzenie rejestracji pobytu jest gwarancją, że właściciel pensjonatu lub kwatery, w której zatrzymał się turysta ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, a turysta zapłacił tzw. podatek pobytowy, który wynosi 0,80 EUR dziennie za osobę dorosłą.

Większość turystów wracających z wypoczynku w Czarnogórze jest zaskoczona nowymi wymogami, a wyjaśnianie sytuacji i sprawdzanie potwierdzeń prowadzi do znacznego wydłużenia kolejek na granicach i rodzi obawy o sytuację na przejściach granicznych w szczycie sezonu. Przedstawiciele branży turystycznej krytykują nowe przepisy jako wprowadzanie niepotrzebnych komplikacji, które mogą zniechęcić gości do ponownego odwiedzenia Czarnogóry.

Źródło: novosti.rs, b92.net, indikator.ba

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE

Jeśli górach – to w schronisku, jeśli na polu namiotowym to u zarządcy, na dziko nie wchodzi w rachubę, chyba, że na lewo – rejestrując się w jednym miejscu na cały pobyt i jeżdząc z namiotem. Pozdrav!

Raczej nie można zarejestrować się w jednym miejscu na cały pobyt. Potwierdzenie rejestracji jest wydawane turyście dopiero przy opuszczaniu hotelu/pensjonatu/pola namiotowego. Jeżeli ktoś zarejestruje się na polu namiotowym i po trzech dniach je opuści, to dostanie potwierdzenie rejestracji tylko tych trzech dni. Nikt nie da potwierdzenia rejestracji na wyrost. Takie informacje znalazłam, ale w praktyce wszystko zależy od tego na jak gorliwego celnika trafimy przy wyjeździe.

W takim przypadku trzeba spać na legalnym polu namiotowym, gdzie zarządca pola może zarejestrować pobyt. W przypadku spania na dziko turysta nie może dokonać rejestracji i mogą się pojawić problemy przy wyjeździe.