Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra 57. na liście Legatum Prosperity

Czarnogóra 57. na liście Legatum Prosperity

Legatum Institute umieścił Czarnogórę na 57. miejscu w rankingu mierzącym stopień dobrobytu wśród 144 analizowanych krajów. To duże osiągnięcie z racji na to, że przez lata Czarnogóra nie znajdowała się na liście i była postrzegana jako jeden ze słabiej rozwiniętych krajów w regionie .

Czarnogóra zdobyła najwyższą ocenę w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, nie najgorzej wypadły służba zdrowia, edukacja i przedsiębiorczość, jednak najniżej oceniono wolność osobistą, wartości społeczne i gospodarkę.

Górne pozycje na liście zajmują kraje skandynawskie oraz Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Holandia i Szwajcaria. Z kolei najgorzej wypadły kraje środkowoafrykańskie oraz Afganistan i Haiti. USA pierwszy raz sklasyfikowane zostały poniżej dziesiątego miejsca.

Lista wyraźnie odzwierciedla wpływ kryzysu na poszczególne gospodarki. Dwie trzecie krajów europejskich zanotowało rekordowy spadek w ciągu sześciu lat, czyli od czasu, kiedy Instytut przygotowuje ranking.

 

Źródło: pobjeda.me, montenegro-info.net

 

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE