Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra na World Travel Market w Londynie
Branimir Gvozdenović- novosti.rs

Czarnogóra na World Travel Market w Londynie

Czarnogóra, jako niewielki kraj, jest wspaniałym przykładem modelu zrównoważonej turystyki, ocenił dyrektor generalny Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO), Taleb Rifai.
Rifai, na spotkaniu z ministrem zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimirem Gvozdenoviciem, które odbyło się w ramach największych międzynarodowych targów turystycznych, World Travel Market (WTM) w Londynie powiedział, że jest pod wrażeniem tego, co dotychczas osiągnęła Czarnogóra. – Bardzo często wykorzystuję Czarnogórę jako przykład w swoich wystąpieniach – powiedział.
Na spotkaniu oceniono, że istnieje obustronne zainteresowanie, by w najbliższym czasie poprawić jakość turystycznej oferty Czarnogóry tak, by wydłużyć średnią liczbę noclegów i zwiększyć konsumpcję, ogłoszono z Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki.
Do 2030 roku, Europa Środkowa i Południowa, będą zajmować pozycję lidera, biorąc pod uwagę liczbę przyjazdów turystycznych, których w tym roku będzie około 264 miliony. – Jeśli mówimy jednak o średnim rocznym wzroście, to Europa Środkowa i Wschodnia będą w najbliższych 20 latach najszybciej rozwijającymi się europejskimi regionami, ze stopą wzrostu 3%, powiedział Rifai. Dodał, że mniej atrakcyjne miejsca w sąsiedztwie regionu skorzystają z takiej sytuacji, szczególnie jeśli jako priorytet postawią sobie zasadę zrównoważonej turystyki.
Rifai uważa, że zasada zrównoważonej turystyki jest istotna, biorąc pod uwagę znaczenie tego sektora dla ogólnego rozwoju, zwłaszcza w czarnogórskiej gospodarce. Gvozdenović powiedział, że rząd Czarnogóry, za pośrednictwem dokumentów strategicznych, przywiązuje dużą wagę do tej kwestii, jak również do polityki i praktyki zrównoważonego rozwoju, szczególnie uwzględniając fakt, że Czarnogóra bazuje na różnorodnych właściwościach naturalnych, które w dużej mierze zależą od postawy społeczeństwa wobec środowiska naturalnego.
Drugiego dnia targów, Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC), zorganizowała bankiet z okazji 10-lecia istnienia nagrody Tourism for Tomorrow. Stoisko Czarnogóry było gospodarzem przyjęcia, jako zwycięzca tegorocznej nagrody za projekt Vrhovi Balkana (Peaks of the Balkans, www.peaksofthebalkans.com), w kategorii zrównoważonego zarządzania destynacją. W wydarzeniu tym wzięli udział również wcześniejsi laureaci.
Tematem szczytu, organizowanego przez UNWTO, było wypełnienie luki między turystyką, a polityką w ruchu lotniczym, ze szczególnym skupieniem się na liniach transatlantyckich, procedurach bezpieczeństwa i wizach dla krajów pozaeuropejskich.
Powiązania lotnicze Czarnogóry z pozostałymi krajami są bardzo ważne. Rząd nieustannie prowadzi działania, by przyciągnąć nowych przewoźników lotniczych, którzy przyczyniliby się do lepszego pozycjonowania na mapie turystycznej, zaznaczył Gvozdenović.
Minister zrównoważonego rozwoju i turystyki, w ramach WTM odbył spotkania z przedstawicielami touroperatora Apollo ze Skandynawii, który zamierza wprowadzić linie lotnicze do Czarnogóry. Podczas rozmów poruszono kwestie wspólnych działań promocyjnych w ciągu następnego roku.
Gvozdenović ogłosił, że przez pierwsze dziewięć miesięcy Czarnogórę odwiedziło 21 440 turystów z Wielkiej Brytanii, co daje wynik o 17,7% więcej niż w ubiegłym roku, a oczekuje się, że liczba ta podwoi się w następnym sezonie. Podkreślił, że na początku przyszłego roku planowane jest wprowadzenie przez Montenegro Airlines lotów do Londynu (dwa razy w tygodniu), co poprawi stosunki z tym coraz bardziej interesującym rynkiem dla czarnogórskiej oferty turystycznej.

Źródło: rtcg.me, gov.mepeaksofthebalkans.com

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE