Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nagroda za rozwój społeczeństwa informacyjnego

Czarnogóra: Nagroda za rozwój społeczeństwa informacyjnego

Ministerstwo Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego Czarnogóry zostało nagrodzone przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) za działania upowszechniające ideę społeczeństwa informacyjnego wśród osób niepełnosprawnych. Nagrodę wręczono w Genewie, gdzie od 14 do 18 maja odbywa się Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS Forum 2012).

Nagrodę przyznano w kategorii „Etyczny Wymiar Społeczeństwa Informacyjnego”.  W imieniu Ministerstwa prestiżowe wyróżnienie odebrał  w Genewie Wicepremier i Minister Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego Vujica Lazović. Warto zaznaczyć, że Ministerstwo już trzeci raz w ciągu dwóch lat otrzymało międzynarodową nagrodę za starania zmierzające do upowszechniania wiedzy teleinformatycznej.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny jest jedną z organizacji wyspecjalizowanych ONZ, który został  powołana w celu standaryzowania i regulowania rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego. ITU działa w trzech sektorach – Normalizacji Telekomunikacji (ITU-T), Radiokomunikacji (ITU-R) oraz Rozwoju Telekomunikacji (ITU-D).  Członkami ITU są obecnie 193 państwa, w tym wszystkie państwa członkowskie ONZ z wyjątkiem Palau. Siedzibą organizacji jest Genewa.

17 maja przypada Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego, upamiętniający ustanowienie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego 17 maja 1865 roku. Głównym tematem tegorocznego święta jest zachęcanie kobiet i dziewcząt do podnoszenia swoich kompetencji teleinformatycznych.

 

Źródło: pobjeda.me, gov.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE