Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Najwięcej ofert pracy skierowanych do osób bez kwalifikacji
praca - aa.com.tr

Czarnogóra: Najwięcej ofert pracy skierowanych do osób bez kwalifikacji

Informacje Czarnogórskiego Urzędu Pracy (ZZZCG) pokazują, że w Czarnogórze najłatwiej otrzymać pracę mając wykształcenie zaledwie podstawowe; w ostatnim półroczu opublikowano  14 tys. 405 ofert pracy wymagających wykształcenia podstawowego.

W Czarnogórze najmniejsze widoki na znalezienie zatrudnienia maja osoby posiadające wykształcenie wyższe, natomiast etaty najłatwiej otrzymują osoby bez wykształcenia kierunkowego, a węc osoby które ukończyły 8 klas szkoły podstawowej.

Jedną trzecią z 31,377 tys. bezrobotnych stanowią obywatele z wyższym wykształceniem, włączają w to niemal 4 tys. uczęszczających na kursy przysposobienia zawodowego, natomiast bez pracy pozostaje zaledwie  4,546 tys. osób nie posiadających jakiegokolwiek wykształcenia.

Te informacje budzą szczególny niepokój, ponieważ  aż 80% tegorocznych abiturientów złożyło dokumenty na uczelnie wyższe, a na ostatnich latach studiów studiuje obecnie ponad 9 tys. studentów.

Według danych Urzędu Pracy w okresie od 1. stycznia do 17. czerwca br. pojawiło się 29,272 tys. nowych ofert pracy; z tego 14,405 tys. (49,21%) dotyczyło pracowników niewykwalifikowanych, a zaledwie 2,227 tys. (10,48%) osób z wykształceniem wyższym.

Ogromna liczba ofert pracy niewymagających kwalifikacji można wytłumaczyć tym, że Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców przewiduje, iż w przypadku zatrudnienia obcokrajowca oferta musi zostać wcześniej przedstawiona wszystkim zainteresowanym. Tak więc w tych 49,21% znajdują się także i oferty pracy na stanowiska  na które zatrudnieni zostaną obcokrajowcy.

Pracodawcy z powodu oszczędności i cięcia kosztów spowodowanych kryzysem chętniej też decydują o zatrudnieniu niewykwalifikowanej siły roboczej z powodu rachunku ekonomicznego. W sezonie turystycznym jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych na różne stanowiska pomocnicze, niewymagające wcześniejszego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy, ponieważ są to stanowiska na których praktyka jest nabywana bardzo szybko podczas wykonywania obowiązków.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE