Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Największe wydatki gospodarstw domowych to jedzenie i rachunki, a najmniejsze – edukacja
koszyk konsumpcyjny - 021.rs

Czarnogóra: Największe wydatki gospodarstw domowych to jedzenie i rachunki, a najmniejsze – edukacja

Łączna kwota jaką miały do dyspozycji czarnogórskie gospodarstwa domowe w ub. osiągnęła wysokość 118,89 mln EUR – wynika z danych opublikowanych przez Monstat.

Wedle przeprowadzonej przez Monstat ankiety o konsumpcji gospodarstw domowych w ubiegłym roku na osobiste wydatki przeznaczono 105,21 mln EUR, a konsumpcja produktów własnej produkcji pochłonęła 3,62 mln EUR. Największe kwoty gospodarstwa domowe przeznaczyły na żywność i napoje bezalkoholowe – 34,23 mln EUR, czynsz oraz wodę i prąd – 15,53 mln EUR i transport – 12,52 mln EUR. Co interesujące, najmniejsze kwoty wydatkowano na cele edukacyjne – zaledwie niespełna 2 mln EUR.

W kategorii konsumpcji artykułów własnej produkcji na żywność i napoje bezalkoholowe zostało wydanych 2,56 mln EUR, na napoje alkoholowe 47,37 mln EUR,  a na drewno opałowe 1,02 mln EUR. Badanie wykazało, że największa część przeznaczanych na dobra konsumpcyjne środków pochodzi z pensji i dochodów z prac dorywczych oraz emerytur.

Przeciętna kwota jaką jedna osoba z gospodarstwa domowego mogła przeznaczyć na konsumpcję  wynosiła 189 EUR  na miesiąc, natomiast realne miesięczne wydatki osiągały 173 EUR.

W kwestii produktów żywnościowych czarnogórskie gospodarstwa domowe najwięcej pieniędzy wydawały na mięso (8,97 mln EUR), mleko i nabiał (8,27 mln EUR), chleb i produkty zbożowe (6,29 mln EUR), warzywa (3,81 mln EUR) i owoce (2,24 mln EUR).  Wydatki na tytoń i wyroby tytoniowe pochłaniały miesięcznie 2,83 mln EUR, odzież (5,85 mln EUR), obuwie  (3,97 mln EUR), energię elektryczną (8,78 mln EUR), materiały opałowe (3,31 mln EUR) oraz usługi wodno-kanalizacyjne (1,52 EUR). Usługi telefoniczne i telegraficzne pochłaniały miesięcznie łączną kwotę  5,87 mln EUR, paliwo i smary samochodowe – 6,21 mln EUR, wyroby medyczne i leki – 3,43 mln EUR. Koszty przewozu pasażerów drogami publicznymi wyniosły  2,64 mln EUR, wyposażenie i eksploatacja mieszkania – 1,49 mln EUR, a środki do konserwacji i eksploatacji samochodu – 1,15 mln EUR.

Co interesujące gospodarstwa domowe w zeszłym roku pozostawiały co miesiąc w restauracjach, barach, kawiarniach i kioskach miesięcznie 2,43 mln EUR, natomiast na materiały edukacyjne do średniego i wyższego kształcenia przeznaczały 1,82 mln EUR, a na usługi kosmetyczne i fryzjerskie 1,46 mln EUR.

W badaniach Monstat podano, że informacje o konsumpcji gospodarstw domowych zebrano jako ważne wyznaczniki standardu życiowego, ale także demograficzne, ekonomiczne i socjologiczne wskaźniki jakości życia gospodarstw domowych.

Źródło: vijesti.me, monstat.org

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE