Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Narodowy przewoźnik kolejowy ze stratą 1,23 mln EUR
koleje-b92.net

Czarnogóra: Narodowy przewoźnik kolejowy ze stratą 1,23 mln EUR

Željeznički prevoz Crne Gore, narodowy przewoźnik kolejowy Czarnogóry od stycznia do końca czerwca br. odnotowały stratę w wysokości 1,23 mln EUR. To wynik o 27% gorszy r/r, kiedy to strata wyniosła 969,2 mln EUR, wynika ze sprawozdani o prowadzonej działalności.

Złe wyniki biznesowe pojawiły się mimo lekkiego wzrostu przychodów z działalności z 2,69 mln EUR na 2,62 mln EUR, ponieważ w analogicznym okresie rozchody zwiększyły się z 3,42 mln EUR na 3,82 mln EUR, czyli ok. 11,7%.

Gorsze wyniki ostatniego półrocza są związane także ze wzrostem rozchodów związanych z działalnością z 403,5 tys. EUR na 788 tys. EUR które praktycznie uległy podwojeniu. Zobowiązania finansowe Željezničkog prevoza pozostały na zbliżonym poziomie 22 mln EUR.

Straty firmy odziedziczone z poprzednich lat wzrosły do kwoty 23,2 mln EUR.

Druga państwowa firma Željeznička infrastruktura (Infrastruktura Kolejowa) w pierwszym półroczu zanotowała straty w wysokości 1,03 mln EUR. Strata została zmniejszona o ok. 60% r/r , kiedy to strata wynosiła 2,6 mln EUR.

Zyski firmy Infrastruktura Kolejowa wzrosły o 6,3 mln EUR (26%), natomiast rozchody firmy nieznacznie się zmniejszyły z 7,55 mln EUR na 7,29 mln EUR. Straty przedsiębiorstwa z poprzednich lat dodatkowo urosły do kwoty przekraczającej 24 mln EUR.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE