Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nie będziemy cierpieć z powodu kryzysu na Ukrainie
Sveti-Stefan-(Montenegro)

Czarnogóra: Nie będziemy cierpieć z powodu kryzysu na Ukrainie

Szacuje się, że 1/5 obrotu w turystyce nie jest rejestrowana, powiedział sekretarz Ministerstwa Turystyki, Predrag Jelušić.
Szara strefa jest obecna w wielu krajach, także w Czarnogórze. Zmiany przepisów o turystyce i opłata klimatyczna wpłyną na zmniejszenie nierejestrowanych obrotów, których udział szacuje się na 20% całej sprzedaży turystycznej, powiedział w wywiadzie dla portalu Dan, Jelušić. Przychody z turystyki w zeszłym roku wyniosły 721 mln (więcej tutaj: 1,5 mln turystów i 721 mln euro przychodu z turystyki w 2013 roku), co oznacza, że 20% tej kwoty to prawie 145 mln euro.
Jeśli chodzi o wpływ ostatnich wydarzeń na Ukrainie i w Rosji na liczbę przyjazdów turystów z obu krajów, Jelušić powiedział, że dotychczasowe dane zachęcają i nie ma powodu do strachu.
– Mając na uwadze, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku zanotowano wzrost liczby noclegów turystów z Rosji o 8% i z Ukrainy o 74 %, jesteśmy przekonani, że kryzys na Ukrainie i dezinformacje w sprawie nałożenia sankcji wobec Rosji, nie spowodują znacznego zmniejszenia zainteresowania przyjazdami do Czarnogóry. Oczekujemy, że sprzedaż nastąpi nieco później niż poprzednich latach z powodu bieżących wydarzeń na Ukrainie i dewaluacji rubla. Na targach w Moskwie zwrócono uwagę, że zaletą Czarnogóry jest fakt, iż rosyjscy turyści nie potrzebują wiz na pobyt krótszy niż trzy miesiące, powiedział Jelušić.
Na pytanie, jakich dochodów z turystyki oczekuje się w tym roku i czy może na nie negatywnie wpłynąć ewentualne zmniejszenie przyjazdów turystów z Rosji i Ukrainy, sekretarz odpowiedział, że oczekuje się wzrostu o 3-4% wszystkich wskaźników branży turystycznej. – Kiedy mówimy o wpływie ewentualnego zmniejszenia liczby turystów z Rosji i Ukrainy, trzeba mieć na uwadze, że w zeszłym roku zanotowano spadek w ruchu turystycznym gości z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, ale to nie miało negatywnego wpływu na ogólne parametry. Wręcz przeciwnie, w zeszłym roku liczba turystów zwiększyła się o 3,6%, a liczba zrealizowanych noclegów o 2,8%, podczas gdy przychody finansowej wzrosły o 3%.
Odpowiadając na pytanie, na ile turystyka Czarnogóry jest zależna od Rosji i czy jest dobre wiązanie się w takim stopniu z jednym krajem, odpowiedział, że w strukturze turystów zagranicznych w zeszłym roku, goście z Rosji stanowili 22,7%. – W zrealizowanych noclegach mieli udział na poziomie 28,1%. Zmiany są widoczne, jeśli chodzi o ruch turystyczny z państw członkowskich Unii Europejskiej, w których udział noclegów wzrósł o 20%. Świadomi faktu, że nie jest dobrze wiązać się z jednym państwem lub konkretnym rynkiem, podejmujemy działania by przyciągnąć gości z większej liczby krajów, powiedział sekretarz resortu.

Źródło: rtcg.me, cdm.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE