Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra nie chce sieci restauracji McDonald’s
McDonald's Budva

Czarnogóra nie chce sieci restauracji McDonald’s

Restauracje sieci szybkiej obsługi McDonald’s można spotkać w najróżniejszych lokalizacjach na całym świecie, jest jednak kilka krajów, w tym Czarnogóra, które zdecydowały, że powiedzą nie potentatowi branży fast food – informuje Daily Meal, amerykańskie czasopismo poświęcone branży gastronomicznej.

Lokale sieci McDonald’s znajdują się także w dość odosobnionych i egzotycznych miejscach, jak np. w pobliżu więzienia Guantanamo na Kubie, na pustyni Negew w Izraelu, przy Muzeum Komunizmu w Pradze, a nawet w pobliżu uziemionego samolotu w Nowej Zelandii. Jednakże nawet taki gigant branży fast food jak  McDonald’s nie zdołał dotrzeć wszędzie – jeszcze dziś istnieją na świecie kraje, przede wszystkim w Afryce i Azji Środkowej, gdzie sieć ze złotymi łukami  nie ma swoich restauracji.

Niektóre kraje oficjalnie zabroniły wstępu firmie na swoje terytorium – takim przypadkiem jest np. Czarnogóra, która powiedziała nie amerykańskiej sieci fast food  i nie dopuściła do tego, aby międzynarodowe sieci gastronomiczne zdominowały krajowy rynek.

Daily Meal, wyspecjalizowany magazyn poświęcony jedzeniu i piciu zaznacza jednocześnie, że jeszcze nieco ponad dziesięć lat temu przez krótki okres McDonald’s był obecny w Podgoricy z małą mobilną restauracją oraz w Budvie z lokalem sezonowym. Lokale były popularne i interes dobrze się kręcił, ale nie podobało się to władzom.

Czarnogóra długo stawiała odpór światowym korporacjom, które swoją dominacją przyczyniają się do upadku małych rodzinnych biznesów. Daily Meal zaznacza, że władze kraju dużo przychylniej patrzą na lokalne restauracje, a  swój sprzeciw wobec dopuszczenia na rynek znanej sieci motywują także troską o zdrowie swoich obywateli, wyrażając obawę, że jedzenie fast food jest zbyt niezdrowe.

McDonald’s nie ma szczęścia także w innych krajach regionu – gigant gastronomiczny po szesnastu latach działalności zamknął wszystkie siedem restauracji w Macedonii.

W innych krajach nieobecność globalnej sieci fast food jest motywowana rozmaicie; Islandia i Boliwia zamknęły restauracje z powodu ich nieopłacalności. Korea Północna generalnie nie sprzyja zachodnim korporacjom, szczególnie jeżeli pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Na Bermudach firma planowała otwarcie lokalu, ale tamtejsze władze ustanowiły prawo zabraniające rozwoju sieci gastronomicznych działających na zasadzie franczyzny.

Największym krajem, który powiedział nie sieci McDonald’s jest Kazachstan, ale wszystko wskazuje, że już niedługo się to zmieni. Lokalne media zapowiadają bowiem już wkrótce otwarcie pierwszej restauracji. Bolączką większości krajów afrykańskich pozostaje natomiast bardzo słaba gospodarka i wiążący się z tym brak stałych dochodów przeważającej części mieszkańców, co stawia pod znakiem zapytania celowość powstania restauracji McDonald’s.

Jednak jak pokazuje doświadczenie, nawet najwięksi przeciwnicy w końcu kapitulują i pozwalają na otwarcie u siebie restauracje McDonald’s. Dwa miesiące temu pierwszy lokal sieci McDonald’s otwarto w stolicy Wietnamu Hanoi.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE