Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nie czekamy na Macedonię w drodze do NATO
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Czarnogóra: Nie czekamy na Macedonię w drodze do NATO

Rząd Czarnogóry ogłosił, że doniesienia mediów o tym, że Czarnogóra nie zostanie przyjęta do NATO w przyszłym roku, są bezpodstawne.

Dziennik Dnevne novine, poinformował, że NATO nalega na jednoczesne przyjęcie Podgoricy i Skopja, zwłaszcza, że Czarnogóra nie zostanie pełnoprawnym członkiem Sojuszu, dopóki Macedonia nie będzie na to gotowa. Z rządu Czarnogóry ogłoszono jednak, że doniesienia mediów są bezpodstawne.
Wskazuje się, że według polityki NATO, każde państwo-kandydata, ocenia się na podstawie urzeczywistnionych rezultatów. – Mając na względzie ten fakt – wielokrotnie wyrażany publicznie ze strony urzędników NATO i potwierdzony na wielu spotkaniach przedstawicieli Czarnogóry i Sojuszu oraz powtarzane przez licznych urzędników państw członkowskich NATO słowa, że Czarnogóra, z krajów które chcą wejść do Sojuszu, dzisiaj jest najbliżej zaproszenia, twierdzenie że Macedonia hamuje wejście kraju do NATO, nie ma realnych podstaw, informuje się w oświadczeniu.
Czarnogóra aktualnie znajduje się w Planie Działań na rzecz Członkostwa (MAP), który uważa się za przedsionek pełnoprawnego członkostwa w NATO.
– Integracje z Unią Europejską (UE) i NATO są najlepszym wyjściem dla krajów regionu, powiedział szef dyplomacji Igor Lukšić. Ocenił, że kraje regionu w odniesieniu do ostatnich kilku lat zanotowały znaczący postęp w integracjach, ale dodał, że można było zrobić więcej. Bałkańskie znamię przeszłości wciąż jest obecne i jedyną siłą, która może to rozwiązać jest integracja z Unią Europejską i NATO. Jednocześnie, największą odpowiedzialność mają politycy krajów regionu. Krótkoterminowa polityczna korzyść nie może bowiem przyćmić interesu kolejnego pokolenia, nikt nie ma do tego prawa, powiedział Igor Lukšić na przyjęciu zorganizowanym dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, między którymi znalazł się między innymi ambasador Serbii, Zoran Bingulac. Zaznaczył również, że o 2013 roku można powiedzieć, że był europejski i euroatlantycki.
– Widać postęp w obustronnych kontaktach z sąsiadami, członkami UE i NATO oraz szeregiem najbardziej wpływowych i rozwiniętych państw świata. Kontynuowaliśmy w dobrym rytmie drogę do państwowych celów strategicznych – członkostwa w UE i NATO, które zakładają bezpieczeństwo, stabilizację i jakość ram instytucjonalnych i tym samym – podstawę długoterminowego ekonomicznego dobrobytu, powiedział szef dyplomacji.
Według jego słów, Czarnogóra zobowiązała się do kontynuowania reform, które mają doprowadzić do członkostwa w europejskiej rodzinie. – Musimy kontynuować wykonywanie kluczowych reform, które doprowadzą nas do tego, by Europa zagościła w każdym domu i instytucji i by za miarę uchodził standard, który znaczy szacunek dla rządów prawa. Proces integracyjny nie może być udany jeśli nie będą go rozumieli obywatele. Zarówno w przypadku UE, jak i NATO, proces ten jest dążeniem do lepszej jakości życia, zaznaczył Lukšić.
Wyraził oczekiwanie, że Czarnogóra szybko rozpocznie rozmowy dotyczące rozdziałów 23 i 24 (sądownictwo i rządy prawa). – To będzie punkt zwrotny procesu i wstęp do pozostałych pertraktacji w najbliższych dwóch latach, zakończył.

Źródło: b92.net

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE