Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra nie jest atrakcyjna dla inwestorów
euro - pgportal.me

Czarnogóra nie jest atrakcyjna dla inwestorów

Według Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) w Szwajcarii państwa bałkańskie znajdują się wśród dwudziestu najmniej konkurencyjnych krajów świata. Spośród państw z regionu najniższe miejsce zajęła Chorwacja (58. miejsce na 60 w rankingu). Z kolei najwyżej uplasowała się Turcja (37. miejsce). Słowenia zajęła 52. miejsce, Grecja 54, a Bułgaria – 57. Instytut w ogóle nie ujął w swojej analizie Czarnogóry i pozostałych krajów regionu.

Według IMD najbardziej konkurencyjne są Stany Zjednoczone. 10 spośród 20 państw uznanych za najlepiej rozwijające się znajduje się w Europie, co niewątpliwie oznacza, że mieszkamy na najbardziej konkurencyjnym kontynencie.

IMD sporządza rankingi konkurencyjności na podstawie aktualnych wyników ekonomicznych, aktywności sektora publicznego oraz rozwoju infrastruktury i biznesu.

Z kolei dane pochodzące ze Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wyglądają odmiennie – Czarnogóra zajmuje 72. miejsce, Bośnia i Hercegowina 88, Albania 89, a Serbia 95 na 144 kraje świata.

Źródła: vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE