Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Niebywale słaby sezon w Ulcinju
montenegro -m.blazewicz

Czarnogóra: Niebywale słaby sezon w Ulcinju

W Czarnogórze przebywa aktualnie około 60 tysięcy turystów, a więc znacznie mniej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, kiedy to w kraju było ponad 90 tysięcy gości. Plaże w Ulcinju, jednym z najtańszych miast na czarnogórskim wybrzeżu, są puste.
Z komentarzy, zebranych przez Agencję Anadolija (AA), takiej sytuacji niektórzy się spodziewali, głównie ze względu na czas ramadanu. Inni są optymistami i wciąż mają nadzieję, że mniejsza liczba turystów jest spowodowana opóźnieniem sezonu.
Muharem Šalja jest restauratorem, który ma właśnie nadzieję, że sezon jeszcze przyjdzie. Nie zaprzecza jednak, że istnieje możliwość by post znacząco zmniejszył liczbę gości na plaży w Ulcinju, jak mówi, szczególnie tych przybywających z Sarajewa i Nowego Pazaru. – Mam nadzieję, że teraz, w szczycie sezonu sytuacja się poprawi. Być może jedną z przyczyn mniejszej liczby gości, jest kryzys ekonomiczny w całym regionie. Ja jestem jednak zadowolony z działalności mojego lokalu w tej części plaży – mówi Šalja.
Właściciel innego obiektu, Albert Kastrat, porównując obecny sezon z poprzednim mówi, że widzi dużą zmianę, kiedy obserwuje plaże wzdłuż wybrzeża. Wszędzie jest pusto, czego nawet w najlepszym momencie sezonu się nie spodziewano.
Viktor Elezović już od wielu lat wynajmuje apartamenty w swojej willi w Ulcinju, ale także nie pamięta takiego czasu i uważa, że na ten sezon nie ma już ratunku. – Dobrze, że nie mam żadnego kredytu, bo w takiej sytuacji na pewno nie byłbym w stanie go spłacać. Nie wiem czy na taki stan wpłynął ramadan, ale jest to możliwe ponieważ Ulcinj jest najtańszym miastem na czarnogórskim wybrzeżu i nie wierzę, że kryzys przyczyniłby się do tak drastycznego zmniejszenia liczby turystów, dodał. Tegoroczny sezon nie jest nawet w połowie taki jak w ubiegłym roku. Nie chodzi tylko o wynajem apartamentów, ale ogólnie o gości na plażach. Zarówno tam, jak i na ulicach jest pusto.
Według rozmówców, obecny sezon nie pozwoli zarobić tyle, by przetrwać cały rok. Taka sytuacja nie ma miejsca tylko w południowej części kraju, spadek sezonu można odczuć także w pozostałych czarnogórskich miastach na wybrzeżu.
Źródło: seebiz.net

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE