Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Niemal 25% powierzchni kraju należy do Rosjan
montenegro - misto-market.com.ua

Czarnogóra: Niemal 25% powierzchni kraju należy do Rosjan

Kiedy rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił, że rosyjscy funkcjonariusze służb publicznych, którzy posiadają nieruchomości bądź rachunki bankowe za granicą muszą się ich pozbyć gdyż w przeciwnym wypadku stracą państwowe posady, wiadomość ta nie przyciągnęła uwagi opinii publicznej w Czarnogórze, chociaż  powinna. Obywatele Federacji Rosyjskiej posiadają bowiem 150 tys. m2 powierzchni obiektów z przeznaczeniem na działalność usługowo-handlową, oraz ponad ¼ terytorium kraju, tzn. ponad 300 tys. hektarów gruntu.

Wszyscy rosyjscy politycy, według nowych przepisów o walce  z korupcją wprowadzonych przez prezydenta Władimira Putina, są zobowiązani do 1 czerwca zamknąć rachunki bankowe w zagranicznych bankach i sprzedać posiadłości poza Rosją. Oczywiście posiadłości w Czarnogórze nie należą tylko do urzędników państwowych, ale liczby pokazują, że Rosjanie są właścicielami aż ¼ powierzchni Czarnogóry. W ciągu ostatniej dekady majętni obywatele Federacji Rosyjskiej wydali olbrzymie pieniądze na kupno mieszkań,  restauracji, hoteli, ale także powierzchni w innych lokalach z przeznaczeniem na działalność usługową i handlową oraz działki i tereny rolnicze. Kupowali tysiące hektarów ziemi, najchętniej w Budvie, Herceg Novi i w najbardziej ekskluzywnych lokalizacjach, jak Žanjice, Njivice, Rose i Luštica. W tych lokalizacjach bogaci nabywcy z Federacji Rosyjskiej płacili od 500 do 1 tys. 500 dolarów za m2 i teraz Rosjanie zdecydowanie przodują w rankingu zagranicznych posiadaczy ziemskich w Czarnogórze.

Największą burzę wśród opinii publicznej wywołała wiadomość, że były mer Moskwy Jurij Łużkow, którego żona jest najbogatszą Rosjanką, kupił willę w miejscowości  Žanjice ale jej nie zatrzymał, tylko sprzedał. I chociaż tak naprawdę nikt nie zanotował obecności Łużkowa w Czarnogórze,  plotka pozostała. Dziś, podobnie jak na początku boomu na rynku czarnogórskich nieruchomości pośrednicy nie ujawniają nazwisk swoich klientów, ale czarnogórskie media wyśledziły, że w Petrovacu mieszkanie kupił członek moskiewskiego Urzędu ds. Zaopatrzenia, natomiast w miejscowości  Krašići w pobliżu Tivatu osiadł jeden z kierowników budowy obwodnicy wokół Petersburga. Tuż obok niego, w tej samej miejscowości znajduje się w budowie kilka ekskluzywnych willi o dużej powierzchni i pojawiły się spekulacje, że należą one do wysokich rangą funkcjonariuszy państwowych z Moskwy. Także w osiedlach Trebesin i Milovići parcele wykupili prezesi potężnych państwowych firm węglowych i energetycznych.

Jeszcze w 2007 r., kiedy atrakcyjne działki, obiekty i całe posiadłości w Herceg Novi sprzedawano za bajońskie sumy, największy odzew wywołała wiadomość, że ówczesny wicepremier Dmitrij Miedwiediew kupił obiekt starego cechu rzemieślniczego od dotychczasowego właściciela, znanego piłkarza Mateje Kežmana. Wiadomość zdementował bliski przyjaciel Miedwiediewa Aleksandar Beljakow,  który oświadczył, że Miedwiediew nie jest właścicielem ani jednego metra tego obiektu. Naprawdę obiekt wraz z działką kupiła za 2,5 mln dolarów firma Eurolend, której właścicielami są Jewgienij i Artem Miedwiediew.

W rejonie półwyspu Sveti Stefan zbudowano 5 wielkich obiektów o powierzchni  ponad 5 tys. m2 każdy, których właścicielami są bogaci Rosjanie; z tego powodu osiedle zyskało wśród okolicznych mieszkańców miano „rosyjskiej osady”. Miejscowa ludność twierdzi, że jego właścicielami są bogaci Rosjanie blisko powiązani  z władzami tego kraju. O tym, że przypuszczenie może okazać się prawdą świadczy artykuł, jaki ukazał się w rosyjskim dzienniku Nowaja Gazieta, w którym stwierdzono, że aż 40% nieruchomości w Czarnogórze jest własnością Rosjan, przede wszystkim polityków i wysokich urzędników państwowych. Obywatele Federacji Rosyjskiej kupili m.in. 0,5 mln m2 gruntu w pobliżu plaży Trsteno. Rosyjskie firmy są właścicielami m.in. hoteli As w Perazicia Dolu, 4 jul w Petrovacu, Ksanada w Herceg Novi i restauracji Kastelo. Czarnogórsko-rosyjska firma Montenegro stars kupiła hotele Splendid i Montenegro w Bečići, a dzięki rosyjskim inwestorom wybudowano także pięciogwiazdkową willę Montenegro, która oprócz luksusu oferuje gościom oszałamiający widok na półwysep Sveti Stefan. Jeszcze nie wiadomo, kim są Rosjanie, którzy na półwyspie Luštica wystawili trzy willle o powierzchni ok. 4,5 tys. m2, ani z kim powiązany jest człowiek, który w miejscowości  Tudorovići kupił tysiące metrów gruntu, ani z czyjego polecenia firma budowlana Barkli kupiła hotel Otrant w Ulcinju.

Według ewidencji Urzędu ds. Nieruchomości gminy Tivat, Rosjanie są właścicielami prawie 2/3 ze 120 mieszkań w Porto Montenegro, luksusowym osiedlu wybudowanym przez kanadyjskiego milionera Petera Munka.  W Porto Montenegro mieszkanie ma m.in. Oleg Muhamedshin, Dyrektor ds. Rozwoju firmy Rusal, największego światowego producenta aluminium i własności Olega Deripaski, o którym mówi się, że gigantycznymi pieniędzmi dobrze scementował związki między rosyjskimi i czarnogórskimi politykami. Niedawno do opinii publicznej przedostała się wiadomość, że jednym z właścicieli hotelu Avala w Budvie jest Igor Lazurenko, rosyjski biznesmen blisko związany z władzami. On wraz z partnerami biznesowymi z Czarnogóry (także stojącymi blisko kręgów rządowych) kupił nieruchomości warte 78,5 mln dolarów, jak poinformowała rosyjska firma TNK-VR. Oprócz hotelu Avala Lazurenko i jego wspólnicy stali się także właścicielami hotelu Bjanka w Kolašinie, Ski-centra Bjelasica, oraz terenów przylegających na zapleczu plaży Drobni Pijesak.

W czasie boomu na rynku nieruchomości w Czarnogórze, oprócz biznesmenów, nieruchomościami handlowali także liczni politycy. I tak np. ambasador Federacji Rosyjskiej w Londynie  Alexander Yakovenko ma willę w miejscowości Krašići, natomiast nieruchomość  w Budvie ma  wiceprzewodnicząca rosyjskiej Dumy Ljubov Sliska. Według wcześniejszych informacji rosyjskich dzienników 57 tys. 700 m2 gruntu w Herceg Novi kupili Jewgienij i Stanislav Shlichkov. Jewgienij jest deputowanym saratowskiej Dumy, członkiem Komisji ds. Budżetu, Polityki ekonomicznej, Majątku i Gruntu, oraz sekretarzem partii prezydenta Putina Jedna Rosja. Stanislav jest jego synem i zarazem partyjnym kolegą, pełniącym jednocześnie funkcję deputowanego w gminie Engels w obwodzie saratowskim.

Według informacji zawartych w sprawozdaniu Ministerstwa Finansów prawo własności do nieruchomości w Czarnogórze w I poł. ub. nabyło 261 obywateli Rosji. Najwięcej nieruchomości nabyli Rosjanie w Barze (178) i Kotorze (73), natomiast na Žabljaku nabyli zaledwie 4 nieruchomości, w Podgoricy 3, a w Cetinju, Kolašinie i Bijelom Polju po jednej.

Źródło: bankar.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE