Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Niepokojący wzrost nadmiernej konsumpcji alkoholu

Czarnogóra: Niepokojący wzrost nadmiernej konsumpcji alkoholu

Czarnogóra należy do grupy państw o najwyższym spożyciu alkoholu na dorosłego mieszkańca. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, statystyczny obywatel Czarnogóry wypija niemal 13 litrów czystego alkoholu rocznie. Tendencje wzrostowe już od dłuższego czasu utrzymują się na rynku napojów alkoholowych.

Najwięcej alkoholu na świecie spożywa się w Europie. Średnia światowa wynosi 6,13 l. a średnia europejska to 12,2 litra alkoholu na osobę powyżej 15 roku życia. Czarnogóra, podobnie jak Polska, znalazła się w grupie 25 krajów, gdzie alkohol spożywany jest powyżej średniej. Wyraźnie wrasta spożycie napojów alkoholowych wśród młodzieży i kobiet. Ankieta przeprowadzona w ubiegłym roku przez renomowaną agencję z Nowego Sadu pokazała, że w Czarnogórze 55% obywateli poniżej 18 roku życia regularnie konsumuje alkohol.

Zgodnie z raportem WHO w Czarnogórze 13 tys. ludzi jest uzależnionych od alkoholu. Według danych organizacji pozarządowych jest ich znacznie więcej. W Czarnogórze nie istnieje bowiem ewidencja liczby osób uzależnionych lub nadużywających alkohol, a w większości przypadków ludzie ukrywają problemy alkoholowe, nie szukają pomocy medycznej i nie korzystają z usług wyspecjalizowanych instytucji ds. walki z uzależnieniami.

Za główne przyczyny zwiększenia spożycia alkoholu w Czarnogórze, badacze uważają złe nawyki i tradycję. Alkohol jest zakorzeniony w czarnogórskim społeczeństwie –  rodzice częstują dzieci i nie ma nic niezwykłego w tym, że pierwszy alkohol dostaje się w domu.

Regulacje dotyczące sprzedaży alkoholu nieletnim są martwe, policja tylko sporadycznie podejmuje akcje mające ograniczyć łamanie prawa skierowane do sprzedawców i właścicieli lokali nocnych.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecili aby władze krajowe zwróciły szczególną uwagę na konsekwentne stosowanie przepisów i strategii prewencyjnych. Z badań wynika, że konsumpcję alkoholu można obniżyć podnosząc ceny, ograniczając dostępność alkoholu i produkcję alkoholi domowej roboty.

 

Źródło: slobodnaevropa.org, vijesti.me

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE