Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Niezadowoleni pracownicy zablokowali wejście do KAP
KAP - slobodnaevropa.org

Czarnogóra: Niezadowoleni pracownicy zablokowali wejście do KAP

Niezadowoleni pracownicy w poniedziałek zablokowali na 4 godziny główną bramę i wejście do KAP (Kombinat Aluminium w Podgoricy). Po nieudanych rozmowach części pracowników z syndykiem masy upadłościowej, Veselinem Perišiciem i przedstawicielem państwa w zarządzie spółki, Nebojšą Dožiciem, pracownicy podjęli decyzję o blokadzie wejścia do spółki.

Grupa pracowników w zeszłym tygodniu odcięła się od poczynań organizacji związkowych pod przewodnictwem Ranko Krivokapicia i Sandry Obradović i postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Wszystko to w celu uzyskania oprócz obecnej pensji, także adekwatnej odprawy z funduszu budowlanego. Kierownictwo spółki twierdzi, że nie ma możliwości wypłaty tych pieniędzy i że pracownicy przechodzący na emeryturę są w lepszej pozycji od tych pozostających w pracy.

Tymczasem kontrolowane przez rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę firmy En + Group i CEAC Holdings Ltd oraz bank VTB domagają się od KAP zapłaty zobowiązań o łącznej wartości 120 mln EUR. Warto zaznaczyć, że chodzi o niezabezpieczone zobowiązania, które w postępowaniu upadłościowym zostaną zakwalifikowane do spłaty w trzeciej kolejności. Pierwszeństwo będą miały należności z tytułu zaległych wynagrodzeń dla pracowników oraz zobowiązania KAP podlegające spłacie na mocy prawomocnych wyroków sądowych; w drugiej kolejności natomiast ściągane będą zaległości z tytułu niezapłaconych podatków i składek.

Tymczasem zasadność rosnących z dnia na dzień zobowiązań KAP zgłaszanych przez rosyjskich wierzycieli nie została sprawdzona ani przez organy państwowe, ani przez prokuratora. W prasie pojawiły się natomiast podejrzenia, że firmy i bank kontrolowane przez Olega Deripaskę są jedynie przykrywką dla prywatnych interesów oligarchy z KAP.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me 1 i 2

About Monika Pawlak

KOMENTARZE