Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nowe przepisy będą lepiej chronić konsumentów
httpwww.eksperciwoswiacie.plgfxoswiatainfouserfilesimagesaktualnosci_oswiatowedodatkowe_pieniadze_na_przedszkola_w_2012r.jpg

Czarnogóra: Nowe przepisy będą lepiej chronić konsumentów

Jeżeli zostanie przyjęta rządowa propozycja ustawy o ochronie konsumentów, handlowcy w Czarnogórze będą zobowiązani w ciągu 2 lat od dnia zakupu uwzględnić reklamację w przypadku, jeżeli towar nie jest zgodny z umową. Gwarancja ustawowa jest prawem, jakie posiadają konsumenci w krajach UE.

Gwarancja ustawowa jest nowością tej ustawy i przedstawia dla handlowca obowiązek przyjęcia reklamacji towaru, który nie jest zgodny z umową. Można to porównać do obecnego prawa, które konsumenci mają na podstawie umowy zakupu (reklamacja), ale ta gwarancja trwa 2 lata – objaśnia zastępczyni dyrektora Wydziału Inspekcji Handlowej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Uprava za inspekcijske poslove Sektora za zaštitu tržišta) Rada Marković.

Według nowego prawa konsument ma prawo zażądać od sprzedawcy naprawy lub zamiany zakupionego towaru, a jeżeli nie jest to możliwe, zmniejszenia ceny lub odstąpienia pod umowy kupna-sprzedaży i zwrotu pieniędzy. Nabywca zachowa prawo wyboru sposobu rekompensaty za niezgodny z umową towar, jeżeli zgłosi jego niezgodność z umową  w terminie 90 dni od momentu zakupu.

Inną nowością przewidzianą w ustawie jest zmiana w sposobie realizacji wyprzedaży. W przypadku ogłoszenia przeceny o 20 – 70%, co najmniej 20% objętego promocją towaru będzie musiało być przecenione o 70%. Specyficzne i nowe jest także rozporządzenie zabraniające ogłaszania wyprzedaży, jeżeli handlowiec nie ma zamiaru zaprzestać działalności, lub wyprzedać całego asortymentu. Do tej pory często zdarzało się, że handlowcy ogłaszali całkowitą wyprzedaż i likwidację sklepu wyłącznie w celu przyciągnięcia klientów, po czym dalej kontynuowali działalność.

Skrócony zostanie także czas na ustosunkowanie się do złożonej przez konsumenta reklamacji towaru z 15 do 8 dni. Wprowadzone zostaną także regulacje dotyczące sprzedaży produktów finansowych na odległość oraz zostanie wprowadzona możliwość skierowania przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy pozwu zbiorowego.

Zmieni się także sposób podawania cen produktów – oprócz standardowych cena za opakowanie danego produktu, konieczne będzie także wyszczególnienie ile kosztuje 100 g. danego produktu. Takie działanie pozwoli konsumentom na łatwiejsze porównywanie cen i wybieranie opcji najkorzystniejszych cenowo.

W nowej ustawie przewidziano, że przy zgłaszaniu reklamacji sprzedawca nie będzie mógł wymagać paragonu, ale jak zaznaczają eksperci przechowywanie paragonu jest najskuteczniejszym sposobem udowodnienia, że towar został zakupiony w danej placówce handlowej. Klient będzie mógł dochodzić swoich praw także na podstawie umowy sprzedaży, listu gwarancyjnego lub w inny sposób.

Nowością jest także nałożenie na sprzedawców towarów używanych obowiązku udzielania gwarancji; taka gwarancja może być krótsza niż 2 lata, ale nie krótsza niż 1 rok. Do tej pory gwarancja na używane samochody, opony i sprzęt AGD i RTV opierała się wyłącznie na ustnej umowie sprzedawcy i nabywcy.

Jak przyznają eksperci  z UOKiK nowa ustawa stanowi wyraźny krok w stronę wprowadzenia w Czarnogórze europejskich standardów ochrony konsumentów i wymusi większą konkurencyjność, a co za tym idzie poprawę jakości dostępnych na rynku towarów i usług. Szczególnie skutecznym narzędziem dochodzenia swoich praw przez konsumentów może okazać się pozew zbiorowy. Najważniejsze jednak zdaniem ekspertów, jest edukowanie konsumentów na temat przysługujących im praw, co pozwoli na ich skuteczniejsze egzekwowanie i przekona handlowców, że nieuwzględnianie reklamacji i lekceważenie skarg konsumentów jest po prostu nieopłacalne.

Źródło: pobjeda.me

 

 

 

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE