Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nowe wybory samorządowe w Nikšiciu?

Czarnogóra: Nowe wybory samorządowe w Nikšiciu?

Mimo upływu ponad miesiąca od wyborów w Nikšiciu wciąż nie ukonstytuował się tam nowy rząd. Można stwierdzić, że nie dojdzie do zawiązania koalicji pomiędzy czołowymi partiami – Pozytywną Czarnogórą (PCG) i Frontem Demokratycznym (DF).

Przedstawiciele PCG i DF pragną kontynuować negocjacje dotyczące roboczych ustaleń w sprawie władz w Nikšiciu. Reprezentanci ugrupowań – Mladen Bojanić i Andrija Mandić nie wykluczają przeprowadzenia przedterminowych wyborów w tej miejscowości.

Z nieoficjalnych, ale wiarygodnych wiadomości portalu IN4S wynika, że PCG nie zgodziła się, aby nowym burmistrzem miasta został kandydat DF, ponieważ urząd ten powinna sprawować osoba bezpartyjna, a ponadto DF nie może mieć decydującego zdania w kwestii wyboru burmistrza.

W odpowiedzi na odmowę PCG Mandić stwierdził, że jest ona dobrowolną zgodą na kontynuację dyskryminacji Serbów. DF najprawdopodobniej odrzuci ofertę, aby bezpartyjna osoba zarządzała Nikšiciem, a to może przyczynić się do rozpisania przedwczesnych wyborów.

 

– To, z czym mamy teraz do czynienia, nie jest niczym innym jak wzajemnym przerzucaniem odpowiedzialności za zaistniałą sytuację z jednej strony na drugą – komentuje politolog, Miloš Bešić.

 

Źródła: seebiz.eu, portal24.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE