Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nowo otwarte centrum edukacyjne propaguje budownictwo ekologiczne

Czarnogóra: Nowo otwarte centrum edukacyjne propaguje budownictwo ekologiczne

Grupa ETG otworzyła w czwartek w Podgoricy centrum edukacyjne do spraw tzw. zielonego budownictwa, mające na celu popularyzowanie praktycznej wiedzy i konkretnych rozwiązań dla innowacyjnych technologii budowlanych, które zwiększają wydajność energetyczną i przez to przyczyniają się do mniejszego zużycia energii.

Dyrektor wykonawczy i właściciel grupy ETG Mladen Bajković oznajmił, że centrum edukacyjne zostało otwarte zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które z branżą budowlaną nie mają nic wspólnego – miejsce to przeznaczone jest dla szerokiej grupy obywateli i ich edukacji w dziedzinie wykorzystania rozwiązań proekologicznych w budownictwie. Bajković poinformował także, że w ramach działalności centrum przewidziane są wykłady, kursy oraz seminaria. Ponieważ grupa ETG obchodzi właśnie 15-lecie istnienia, z tej okazji odrestaurowała 50-letni budynek z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych i przekształciła go w niskoenergetyczny obiekt w którym znajduje się dziś centrum edukacyjne.

– Staraliśmy się pokazać wszystkie technologie budowy dotyczące najnowocześniejszych systemów instalacji wodnej, metod ogrzewania i chłodzenia oraz pozyskiwania energii elektrycznej. Obiekt został wyposażony w zintegrowane kolektory słoneczne do ciepłej wody, elektrownię o mocy dwóch kilowatów (kW), która produkuje energię elektryczną oraz najnowocześniejsze systemy chłodzenia i ogrzewania, które wykorzystują energię odpadową ogrzewając szarą wodę i przystosowując ją do ogrzewania podłogowego – wyjaśnił Bajković. Po kompleksowej rekonstrukcji budynek zużywa o 70% mniej energii

Centrum edukacyjne jest obecnie jedynym miejscem w Czarnogórze, gdzie można podziwiać zastosowanie nowoczesnych rozwiązań promujących energetyczną efektywność.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, mój-dom.me, etging.com

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE