Home / Bałkany / BiH / Czarnogóra: Nowy projekt przebiegu autostrady adriatycko-jońskiej
autoput rtvbudva.me

Czarnogóra: Nowy projekt przebiegu autostrady adriatycko-jońskiej

Ministerstwo Transportu i Komunikacji Bośni i Hercegowiny poinformowało, że planuje wybudowanie autostrady o długości 110 km, która miałaby połączyć Czarnogórę z Europą Zachodnią.

Autostrada adriatycko-jońska na tym odcinku ma rozciągać się od miejscowości Počitelj w Hercegowinie do granicy z Czarnogórą.

- Bośnia i Hercegowina podpisała porozumienie o stabilizacji i wyraziła chęć przybliżenia się do Unii Europejskiej, a zatem jesteśmy zobowiązani do wspierania rozwoju naszego regionu. W tym wypadku chodzi o rozbudowanie sieci komunikacyjnej w Europie Południowej – komentują przedstawiciele Ministerstwa.

Ministerstwo Transportu i Komunikacji Czarnogóry pracuje obecnie nad skompletowaniem niezbędnej dokumentacji, mającej na celu wytyczenie najkorzystniejszego położenia trasy.

Pierwsze wzmianki o budowie autostrady adriatycko-jońskiej pojawiły się już 10 lat temu, kiedy to w Lublanie podpisana została przez przedstawicieli Bośni i Hercegowiny, Albanii, Czarnogóry oraz Chorwacji deklaracja ministerialna dotycząca rozwoju sieci transportowej. W pierwotnych planach autostrada miała połączyć Czarnogórę i Albanię z Zachodem przez Dubrownik, jednak wersja ta nie została dopuszczona do realizacji. Przywódcy regionalni podjęli decyzję, że poprowadzenie autostrady przez Bośnię i Hercegowinę przyniesie więcej wymiernych korzyści.

Źródła: portalanalitika.me, rtvbudva.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE