Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nowy taryfikator opłat celnych
carina.google.pl

Czarnogóra: Nowy taryfikator opłat celnych

Ministerstwo Finansów Czarnogóry przygotowało projekt ustawy, w którym przewiduje się zwiększenie ilości lub wartości towarów przewożonych przez granicę w bagażu osobistym. Rozporządzenie powinno wejść w życie do końca bieżącego roku.

Aktualnie cła nie płaci się w przypadku towarów o wartości do 150 EUR. Projekt nowego rozporządzenia przewiduje trzy skale opłat – dla ruchu lądowego, lotniczego i morskiego oraz dla osób małoletnich poniżej 17 roku życia.

Według nowych zasad, opłat celnych nie będzie się ponosić w przypadku towarów o wartości do 300 EUR przewożonych w bagażu osobistym w transporcie drogowym i za towary o wartości do 430 EUR w transporcie morskim i lotniczym. Nowy taryfikator zwalnia z opłat celnych za bagaż osobisty osoby małoletnie poniżej 17 roku życia – jego wartość nie może przekroczyć 150 EUR.

Z opłat celnych przywozowych zwolnieni zostaną podróżni, którzy przyjeżdżają do Czarnogóry z zagranicy, a towary przewożone w bagażu osobistym mają służyć ich prywatnym potrzebom. Ponadto zwolnienia z opłat przewidziane są także dla wyrobów tytoniowych w ilości 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar lub 250 gramów tytoniu do palenia. Z opłat celnych zwolnieni będą podróżni przewożący 2 litry wina i 1 litr mocnego alkoholu, jedną buteleczkę perfum o wadze do 50 gram lub jedną wodę toaletową o objętości do 25 mililitrów.

Źródła: pobjeda.me, portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE