Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Nowy termin budowy promenady Lungo Mare

Czarnogóra: Nowy termin budowy promenady Lungo Mare

 

Autor: Vuk Lajović

 

Budowa promenady o nazwie Lungo Mare przy wschodniej części plaży na wyspie św. Stefana według zapowiedzi burmistrza Budwy rozpocznie się już w przyszłym roku, po ponad dwóch dekadach obietnic składanych do tej pory przez lokalne władze

 

Taką obietnicę tym razem złożył burmistrz Budwy Lazar Radjenović i zapowiedział, że już w przyszłym roku rozpocznie się budowa kilkuset metrów, które będą częścią długiego deptaku rozciągającego się wzdłuż plaży, który będzie jednym z najbardziej znaczących obiektów infrastruktury turystycznej w tym nadmorskim mieście.

Miasto, które nie posiada jasnych celów dotyczących postępu i rozwoju, a które zmierza do poprawy jakości życia jego mieszkańców, a także turystów, musi ruszyć z intensywnymi inwestycjami i rozległym planem wzbogacenia infrastruktury. Istnieje już bardzo ważny plan inwestycyjny na przyszły rok. Zaczniemy od budowy promenady Lungo Mare na wyspie św. Stefana – oświadczył Radjenović.

Promenada, której trasa przebiegałaby aż do plaży Crvena Glavica i planowanego na tym terenie kompleksu hotelowo-turystycznego stanowiłaby możliwe rozwiązanie jednego z największych problemów ekologicznych – odprowadzania nieczystości do morza, z którym zmaga się ten ekskluzywny kurort.

Ten czarny punkt na riwierze świętego Stefana widnieje już od dekady, kiedy to na osiedlu Šumet, naprzeciwko wyspy wybudowano ponad 20 wieżowców. Budowa wielopiętrowych willi na tym nadmorskim osiedlu miała miejsce w latach 2002-2004 i było to początkiem powstania całego kompleksu apartamentowców zbudowanych w zasadzie na morskiej pianie. Luksusowe wille, jak ostrzegali już mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, nie zostały podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej a zamiast tego swoje szamba mają w samym środku plaży.

Praktycznie każdego sezonu mają tu miejsce poważne ekologiczne incydenty, w zatokach często unoszą się zatrzymane nieczystości. Budowa promenady wiązałaby się z koniecznością budowy węzła kanalizacyjnego, który obejmowałby osiedle zlokalizowane nad wybrzeżem, a na promenadzie stworzonoby również inne niezbędne w infrastrukturze komunalnej rozwiązania. Zażegnałoby to problemy ekologiczne w tej części miasta.

 

Nowa obietnica nie daje nadziei

Prezes organizacji pozarządowej „Dla lepszej wyspy św. Stefana” oraz członek komitetu Czarnogórskiej Partii Narodowosocjalistycznej (SNP) Krsto Radjenović wezwał burmistrza do spełnienia swojej obietnicy, nie pokładając jednak zbyt wielkich nadziei w jego zapowiedziach.

Wcześniej wiele razy informowano nas, że budowa rozpocznie się już w tym roku. Nie raz nam już to obiecywano, więc kolejna zapowiedź nie daje nam dużo nadziei, że tym razem nie skończy się jak zwykle – powiedział Radjenović.

W Radzie Miasta uważają, że dopóki nie zostanie przyjęty szczegółowy plan urbanistyczny pod nazwą „Święty Stefan”, który powstał już w 2006 roku, dopóty do budowy promenady Lungo Mare nie dojdzie. Plan według nich jest warunkiem niezbędnym do budowy pieszej strefy spacerowej.

Na kwestię odprowadzania nieczystości z osiedla Šumet wskazywano już pół roku temu, kiedy to podmiot koordynujący rozwiązywanie problemów na wyspie św. Stefana zgłosił to wodociągom i Urzędowi Gminy licząc na jak najszybsze rozwiązanie tego problemu ekologicznego.

Przedstawiciele wodociągów odpowiedzieli, że przyłączenie do sieci kanalizacyjnej tak małej ilości budynków jest technicznie niemożliwe, więc jedynym rozwiązaniem jest budowa Lungo Mare lub odprowadzanie nieczystości w ten sam sposób, co do tej pory.

 

Problem ekologiczny i estetyczny

Budowa wielopiętrowych willi z początku minionej dekady dosłownie zabetonowała wschodnią część plaży św. Stefana. Osiedle Šumet przed dwudziestu pięcioma laty było projektowane z myślą o stworzeniu ekskluzywnego kompleksu luksusowych willi z parterem i ewentualnie jednym piętrem, otoczonych gajem oliwnym. Natomiast ekspansja budowlana doprowadziła do tego, że dosłownie na morskiej pianie zaczęły wyrastać jeden po drugim siedmiopiętrowe bloki, które oprócz problemów ekologicznych przyniosły problem estetyczny.

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE